Za pet godina 25.000 ljudi se odreklo kosovskog državljanstva, u proteklih 12 meseci njih 4.708
Za pet godina, 25.000 ljudi se odreklo kosovskog državljanstva, dok samo u 2022. godini taj broj iznosi 4.708, prenosi Ekonomija onlajn.
Prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova, od 1. januara do 19. decembra 2022. godine, broj onih koji su se odrekli kosovskog državljanstva iznosi 4.708 što je manje nego u istom periodu 2021. godine kada se državljanstva odreklo 4.787 građana Kosova.
"Od toga 2.346 muškaraca i 2.362 žena", rekla je portparolka kosovskog Ministarstva unutrašnjih poslova Nora Fetoši.
Fetoši kaže da su glani razlozi zbog kojih se građani odriču državljanstva prvenstveno ti što mnoge zemlje Evropske unije ne dozvoljavaju dvojno državljanstvo, uključujući i neke zemlje koje nisu deo EU.
„S obzirom na to da veliki broj građana Kosova već godinama živi u zemljama EU, a veliki broj je i rođen u tim zemljama pa je automatski stekao pravo na sticanje državljanstva, oni su dužni da se odreknu prethodnog državljanstva ako žele da steknu državljanstvo te zemlje", rekla je ona.
Dodaje da se tokom 2022. godine veliki broj građana dobio državljanstvo Kosova.
"U 2022. godini 574 lica stekla su državljanstvo ”, rekla je Fetoši.
0 komentara