Kurti: Izvoz sa Hrvatskom je utrostručen, a uvoz udvostručen, unapređuje se ekonomska saradnja Kosova i Hrvatske
Kosovski premijer Aljbin Kurti ocenio je danas, na Kosovsko-hrvatskom privrednom forumu u Prištini, da je bilateralni odnos Prištine i Zagreba dostigao visok nivo i da je vreme da se dodatno ojačaju ekonomske veze, te istakao da je izvoz u Hrvatsku utrostručen, dok se uvoz u Hrvatsku udvostručen.
Kurti je rekao da osim osim geografske povezanosti postoji i politička i istorijska povezanost Kosova i Hrvatske, prenosi Ekonomija onlajn.
"Mi smo dve zemlje blisko povezane jedna sa drugom politički, istorijski i geografski. Došlo je vreme da ojačamo i naše veze u ekonomiji, nakon pregleda naših trgovinskih odnosa, uveren sam da smo na dobrom putu da to učinimo i iskoristimo ovu priliku da imamo izvanredne odnose ove, 2023. godine“, dodao je Kurti.
On je na Kosovsko-hrvatskom ekonomskom forumu rekao da je izvoz sa Hrvatskom utrostručen, a uvoz udvostručen.
"Naš izvoz u Hrvatsku je utrostručen, dok se uvoz iz Hrvatske udvostručio. Trenutno na Kosovu posluje više od 160 hrvatskih kompanija sa oko 650 radnika. Siguran sam da će se ove brojke u budućnosti samo povećavati", istakao je kosovski premijer.
Kurti se osvrnuo i na rezultate i planove Kosova i Hrvatske u domenu saobraćaja i infrastrukture.
"Zadovoljstvo mi je što su pokrenuti direktni letovi iz Zagreba za Prištinu, kao i proširene transportne infrastrukture gde će novi projekti dolaziti sa autoputevima i železnicom u svim pravcima zemlje i regiona. Takođe planiramo više od 80 javnih ekoloških i infrastrukturnih projekata vrednih više od 3 milijarde evra", naveo je Kurti.
0 komentara