General Hokanson: Odstupanje od mira i stabilnosti na Balkanu razlog za zabrinutost
Američki general Danijel Hokanson, načelnik Biroa Nacionalne garde SAD izjavio je za Glas Amerike da je odstupanje od nastojanja za očuvanje mira i stabilnosta u regionu Balkana nešto zbog čega bi svi trebalo da budu zabrinuti.
Koja je svrha vaše posete Albaniji? Da li ste imali neka konkretna pitanja o kojima ste razgovarali sa albanskim vlastima?
Cilj moje posete je, zapravo, da ojačam naše odlične bilateralne odnose. Kao komandant Nacionalne garde, imamo dugoročnu saradnju između Nacionalne garde Nju Džersija i albanske vojske. U stvari, kada pogledate podršku koju dobijamo od Albanije kao SAD i kao NATO, to je sjajna prilika da dođemo ovde i da se zahvalimo vama, vašoj zemlji, za mnoge stvari koje ste uradili. Takođe, to je prilika da posetim jednu prelepu zemlju. Dakle, u svakoj prilici koju dobijem, dobro je da ovo uradim lično i da pomenem vašim liderima koliko je Albanija važna za SAD.
Pomenuli ste partnerstvo Albanije sa Nacionalnom gardom Nju Džerzija. Koje su albanske oružane snage do sada imale koristi od ovog partnerstva, gde je to usmereno?
Ako pogledate to partnerstvo, mislim da ono ne koristi samo vojsci Albanije, već i vojsci SAD. Na to gledamo kao na uzajamno korisne odnose. Kroz zajedničku obuku naših vojnika i vazduhoplovstva, imamo priliku da podelimo mnogo toga što smo naučili, ali smo takođe naučili mnogo od vaših vojnika i vazduhoplovstva, posebno o okruženju u kojem deluju.
Vraćajući se na 1995. godinu, kada je Nju Džersi prvi put započeo obuku sa Albanijom, a zatim je formalizovan u okviru našeg Programa državnog partnerstva 2001. godine, od tada smo sproveli 500 razmena obuke koje su bile izuzetno korisne za obe strane. A kada se osvrnemo na to vreme, Albanija je od 2001. godine krenula napred postajući saveznik u NATO-u 2009. godine i sada je važan oslonac, ne samo u svemu što se dešava u regionu Balkana, već i u svetu. Posebno je važna podršku koju ste dali Ukrajini zajedno sa Sjedinjenim Državama. Takođe, naše prilike da radimo zajedno na "Defenderu 21", "Defenderu 23", a sada se radujemo i "Defenderu 25".
Vaša poseta se poklapa sa velikom vežbom "Defender Europe 23", kojoj je po drugi put Albanija jedna od zemalja domaćina. Koliko je to važno za Albaniju i njene oružane snage?
To je apsolutno važno. Kada pogledate da ste saveznik NATO-a, i odgovornosti i očekivanja su tu. Sposobnost da se učestvuje u vežbi "Defender 23", a zatim u budućnosti u "Defender 25" omogućava SAD, Albaniji i drugim NATO saveznicima da rade na interoperabilnosti i zajedničkim operacijama ako im ikada zatreba. Radeći ove vežbe zajedno, treniramo, učimo da radimo rame uz rame. I mislim da to čini i naše oružane snage i naše NATO saveznike mnogo jačima.
Više od godinu dana u fokusu je ruska agresija u Ukrajini. U međuvremenu, Balkan se vidi kao slaba karika, zbog ruskog uticaja u regionu. Takođe ste član Zajedničkog generalštaba SAD. Koliko su, po vašem mišljenju, ugrožene još uvek krhke ravnoteže na Balkanu?
Kada pogledamo ničim izazvanu invaziju Rusije na Ukrajinu i katastrofu koju oni izazivaju – humanitarnu katastrofu – gledamo na Albaniju i njenu snažnu podršku od početka. Mislim da smo svi mi, naša vojska, tu da zaštitimo suverenitet naše nacije, da zaštitimo naše građane. Mislim da zajednički otpor, posebno kao što smo videli sa Albanijom, kaže da se ne slažemo sa ovom agresijom i mi ćemo joj se suprotstaviti. Podrška koju dajemo Ukrajini, predstavlja veoma dobar primer, da smo za suverenitet naroda i zaštitu njihovih teritorijalnih granica i zaštitu njihovih građana.
Kada govorimo o Balkanu, da li ste zabrinuti zbog nedavnih dešavanja na Kosovu, gde su SAD vojno prisutne u okviru KFOR-a? SAD su odlučile da prekinu učešće Kosova u vežbi "Defender 23", a vi ste tih dana bili u Srbiji, kako je ambasador Hil rekao u intervjuu Glasu Amerike...
U svakom trenutku postoji zabrinutost zbog nasilja, veoma smo zabrinuti zbog toga. Naravno, naš prioritet je mir i stabilnost u regionu, a iz svih podataka se čini da se sve normalizuje. Znam da je dijalog u toku. Mislim da je veoma važno da svi lideri budu transparentni u svojim razgovorima. U stvari, želimo da se fokusiramo na mir i stabilnost u regionu kako bi građani mogli da idu napred i da zemlje napreduju. A sve što odstupa od toga je nešto o čemu bi svi trebalo da brinemo. Ali čini mi se da lideri razgovaraju i videli smo smanjenje nasilja i nadamo se da ćemo to moći da nastavimo. Nesumnjivo je da je značaj KFOR-a, ne samo SAD, već i snaga drugih nacija, tu su svi da pomognu u očuvanju mira.
0 komentara