KO je KO - Hristijan Mickoski: Veliki protivnik Prespanskog sporazuma, želi još bolje odnose sa Srbijom

Hristijan Mickoski
Izvor: Facebook

Novi premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski nikada nije krio šta misli o Prespanskom sporazumu sa Grčkom. To je istakao i tokom polaganja zakletve sada u Sobranju.

Kako je naveo, za njega je sraman pridev Severna, ali je trenutno nemoćan.

„Reći ću sramni pridev pre zakletve jer me lično podseća na sramotu koju ste doneli mojoj otadžbini, mojoj porodici i mojim nerođenim unucima i daljim generacijama. Dok sam živ, kako politički i tako i kao čovek, činiću sve što je u mojoj moći da ispravim tu nepravdu. Nažalost u ovom trenutku sam nemoćan i kao čovek ću morati da kapituliram pred vama i kažem da je to sramotan pridev jer je to, nažalost, deo zakona i Ustava koji ja kao šef vlade moram da poštujem“, rekao je Mickoski.

Izabran sa 77 glasova za i 22 protiv

Mickoski je 13. premijer, a ovo je 20. vlada od nezavisnosti Severne Makedonije. U Vladi će biti 23 ministara, a petoro će imati i funkciju potpredsednika. Preuzeo je dužnost od dosadašnjeg predsednika tehničke vlade te zemlje Taljata Džaferija, koji je izabran u januaru ove godine za premijera tehničke vlade Severne Makedonije, kao prvi Albanac na toj funkciji. 

Grčka već optužila Mickoskog za kršenje Prespanskog sporazuma

Grčka je optužila novu Vladu Severne Makedonije koju predvodi Hristijan Mickoski za kršenje Prespanskog sporazuma o imenu zemlje, upozoravajući da bi to moglo naštetiti nadama Skoplja da će jednog dana pristupiti Evropskoj uniji. Reakcija Atine usledila je dan nakon što je novi premijer Severne Makedonije iz VMRO DPMNE Hristijan Mickoski više puta koristio staro ime države - Makedonija rekavši da je novi naziv države "sraman".

Analitičari predviđaju dobre odnose i sa Beogradom i sa Prištinom

Makedonski analitičar Blagojče Atanasovski kaže da će etnički makedonski deo predvođen VMRO-DPMNE i njihovim koalicionim partnerom Ivanom Stoilkovićem imati odlične odnose sa Beogradom, dok će koalicija etničkih Albanaca VLEN će imati odlične odnose sa Prištinom. Dušan Ilić iz Instituta za evropske studije smatra da se spoljnopolitički kurs Severne Makedonije nakon formiranja nove vlade na čijem je čelu Hristijan Mickoski, neće promeniti u odnosu na odluke koje budu donosili kada je reč o regionu, i da je ta zemlja svoju spoljnu politiku uskladila sa Nato agendom.

Pokušaj atentata?

Mickoski je u julu 2022. godine, kao lider najveće makedonske opozicione partije VMRO DPMNE optužio tadašnju vlast SDSM i DUI da je preko "svojih kriminalaca pokušala da ga ubije tokom demonstracija protiv francuskog predloga za rešavanje spora sa Bugarskom". 

„Duže vreme dobijam neformalne informacije koje govore o mojoj eliminaciji koju naručuje vlast. Večeras smo videli najmanje dve osobe sa vatrenim oružjem koje su bile spremne to da urade. Policije nije bilo i misteriozno se pojavila manja grupa od desetak ljudi koji su bili naoružani vatrenim oružjem“, rekao je tada Mickoski na vanrednoj konferenciji za novinare.

Mickoski: Srbija je jedan od naših najznačajnijih ekonomskih partnera

"Kad je reč o saradnji između naših dveju zemalja, takođe ima prostora za unapređenje, posebno na polju infrastrukture, energetike i ekonomije uopšte. Trebalo bi se posebno usredsrediti na projekte koji bi doprineli boljem životu naših građana i njihovoj perspektivnijoj budućnosti. Izgradnja bolje železničke i putne veze između ove dve zemlje i gasovodne veze koja će garantovati energetsko povezivanje – uslov je za veće blagostanje građana Srbije i Makedonije. Naše zemlje imaju tradicionalno dobre ekonomske odnose, Srbija je jedan od naših najznačajnijih ekonomskih partnera. Dosta smo lomili koplja za istoriju i politiku, vreme je da se takmičimo ko će napraviti bolji ekonomski i infrastrukturni projekat koji će nas više približiti komšijama”, rekao je Mickoski u intervjuu za Politiku 23. januara prošle godine.

O dijalogu Kosova i Srbije

O pregovorima o statusu Kosova informiše se iz medija, uz pojašnjenje da podržava svaki dogovor koji odgovara dvema stranama, rekao je u intervjuu za Bi Bi Si Mickoski 2018. godine.

Mickoski ne veruje da bi eventualna promena granica po etničkom principu mogla stvoriti problem multietničkoj Makedoniji.

„Na Balkanu je bilo mnogo građanskih ratova, žrtava, promena granica - a sada se pregovara na pristojan način o principima dogovora. Mislim da na Balkanu nisu mogući apokaliptični događaji."

Takvih događaja neće biti ni ako se VMRO-DPMNE vrati na vlast - bar u regionalnim pitanjima.

Na pitanje da li bi razmotrio povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova koje je donela Vlada Nikole Gruevskog, odgovara.

„Prvo bismo morali da dobijemo takav zahtev, pa bismo mogli da odlučimo šta da radimo.

Ipak, promena konačne pozicije ozbiljne vlasti po bilo kom pitanju može da ugrozi druge procese - nije dobro za bilo koju ozbiljnu zemlju i političara da menja važne stavove", zaključuje lider VMRO-DPMNE.

Profesor - diplomirao na Mašinskom fakultetu u Skoplju

Rođen je u Skoplju 29. septembra 1977. godine. Diplomirao je 2001. na Mašinskom fakultetu Univerziteta „Sv. Kiril i Metodij”, nakon čega je radio kao profesor. Godine 2016. postao je direktor JSC „Elektrane Makedonije”. U periodu od 2015. do 2017. bio je savetnik za energetiku tadašnjeg premijera Nikole Gruevskog. Oženjen je Rozom Mickoskom, profesorkom makedonskog jezika u skopskoj Gimnaziji „Orce Nikolov”.