Kosovski analitičari: Lajčakova poseta zbog akcija Prištine, ne očekuje se pomak u dijalogu

Lajčak
Izvor: Kosovo Online

Povodom sutrašnje posete specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslava Lajčaka, analitičari sa Kosova kažu za Gazetu Blic da on više dolazi kako bi smirio situaciju na severu koja, zbog poteza Prištine, preti da eskalira, zbog čega ne očekuju pomake vezane za dijalog Kosova i Srbije.

Politički analitičar Visar Ćani kaže da sutrašnja poseta Lajčaka Kosovu može da podstakne očekivanja o napretku dijaloga, ali da ne očekuje značajniji napredak.

"Na kraju smo njegovog mandata specijalnog predstavnika EU za dijalog Kosova i Srbije i nažalost, tokom ovog perioda, Lajčak nije uspeo da stvori zamah koji bi doneo konkretne rezultate. Jasno je da je pri kraju svoje dužnosti i to može uticati na efikasnost njegovih napora", rekao je Ćani. 

Dodaje da je još jedan faktor koji negativno utiče na proces dijaloga predizborni period na Kosovu, te da strana koja je u izbornom procesu nije zainteresovana za donošenje odluka, jer nijedna strana ne želi da prihvati obaveze koje njihova biračka tela smatraju nepopularnima.

"To je dobro poznata pojava u pregovaračkoj praksi kada se strane suočavaju sa izbornim pritiskom, izbegavaju bilo kakav dogovor koji se može upotrebiti protiv njih u političkim kampanjama", rekao je Ćani.

Ćani je naglasio da su Lajčakov mandat karakterisali više putovanja i sastanci nego bilo kakav značajniji uspeh.

"Dijalog je bio suočen sa stalnim zastojem i, umesto da postigne opipljive rezultate, on je proveo mandat ispunjavajući dnevni red diplomatskim posetama koje su donele vrlo malo konkretnog napretka. Postoji opšti osećaj da je njegov fokus više bio na upravljanju procesom i njegovim arhivama nego na postizanju rezultata koji bi mogli da promene političku realnost na terenu. Uzimajući u obzir ove faktore, nije realno očekivati bilo kakav značajniji pomak u kosovsko-srpskom dijalogu tokom ove posete", rekao je Ćani.

Funkcioner Socijaldemokratske partije Bard Ahmeti kazao je za Gazetu Blic da nije viđen nikakav ozbiljan angažman u procesu dijaloga i da Lajčak jednostavno obavlja rutinski posao.

"Lajčak je izaslanik EU za dijalog. Među državama članicama su, naravno, Francuska i Nemačka sa povećanom ulogom. Nismo videli neku ozbiljnu posvećenost dijalogu, pa čak i Lajčak, izgleda, samo radi rutinski posao", rekao je Ahmeti.

Istovremeno, poslanik Demokratske partije Kosova Džavit Haljiti rekao je da je poruka koju će Lajčak preneti sutra da se pregovori nastave, da se prekinu jednostrani postupci Vlade i da se smiri situacija na severu.

"Prvo, on je opterećen državama EU za pomoć u pregovorima između Kosova i Srbije. Drugo, on dolazi iz zemlje sa najboljim iskustvom za mirno razdvajanje između Češke i Slovačke, stoga Kosovo i Srbija takođe treba da nauče i vežbaju način na koji su ove dve zemlje razdvojene, ali da rade zajedno u Nato i EU. Njegova poruka je ona koju Brisel ima, a to je da se nastave pregovori, da se spuste tenzije na severu Kosova, zaustavi jednostrano delovanje Vlade, da se prestane sa upotrebom policije za političke interese. Ali postoji još jedan problem, ukidanje sankcija EU protiv Kosova", izjavio je Haljiti.

Generalni sekretar Nove kosovske alijanse Veselj Makoli rekao je da je Lajčakovo sutrašnje prisustvo na Kosovu podstaknuto akcijama kosovske Vlade u vezi sa otvaranjem mosta na Ibru.

"Zbog aktuelne političke i bezbednosne situacije u regionu u severnom delu naše zemlje postoje tendencije opasnih bezbednosnih napetosti i upozorenja na proteste od strane Srba za blokadu graničnih prelaza", rekao je Makoli.

Naglasio je da se u procesu dijaloga ne očekuje nikakav pomak. Makoli je rekao da je jedino što se očekuje, Lajčakova poseta, smirivanje situacije na severu.

"Uzimajući u obzir geopolitičku situaciju u Evropi, kao i predizbornu kampanju u SAD, neće biti pomaka u dijalogu Kosovo-Srbija, bar pola godine. Sve što se očekuje da Lajčak postigne u ime diplomatije EU jeste da smiri situaciju i pronađe zajednički jezik sa obe strane kako bi izbegao destabilizujuće i opasno delovanje po bezbednost severnog dela zemlje, koje bi imalo tendenciju eskalacije u regionu i dalje", rekao je Makoli.