Analitičari: Priča o mostu na Ibru skretanje pažnje sa štrajka rudara

Most na Ibru uoči najavljenog protesta "Marš na Sever"
Izvor: Kosovo Online

Komentarišući nameru Aljbina Kurtija da glavni most na Ibru bude otvoren za saobraćaj analitičari ističu da je reč o populističkim izjavama kojima se prikrivaju drugi problemi, poput štrajka rudara, prenosi RTV Dukađini.

Bivši policajac Visar Rečaj poručio je premijeru da je most na Ibru otvoren i da se može preći peške, te da je to za njega tema otvorena da se ne bi pričalo o štrajku rudara.

"Most na Ibru je otvoren i može se preći peške. Zabranjen je saobraćaj. Ali, njegovo otvaranje nije stvar želje naroda i vlasti. Pitanje otvaranja mosta na Ibru je u situaciji kada građani Kosova isplaćuju zarade rudarima. Zašto pričamo o mostu, a ne o rudarima. Na mostu je moguće slobodno kretanje i prolaz, a ukljanje betona je populistička igra“, rekao je Rečaj.

Stručnjak za bezbednost, Drizan Šalja kaže da su šanse da se most na Ibru otvoriti za saobraćaj bez dogovora sa Kvintom i Natoom – ravne nuli.

"Nula. Otvaranja mosta na Ibru neće biti, to neće biti urađeno. To je takođe jasna poruka Kvinte i Natoa. Za otvaranje je potreban amandman na rezoluciju 1244", smatra Šalja.

On je dodao da bi korist od otvaranja mosta imali ne samo Kosovo već i Srbija.