Analitičari: Spor Ustavnog suda i kosovske vlade produbio krizu i narušio odnose sa SAD
Ustavni sud Kosova našao se na udaru kritika Samoopredeljenja nakon što je prihvatio žalbu Srpske liste zbog neizbora petog potpredsednika Skupštine iz redova srpske zajednice. Premijer u tehničkom mandatu Aljbin Kurti optužio je sud da radi kao „senka opozicije“, dok stručnjaci i bivši sudije upozoravaju da ovakve izjave ugrožavaju nezavisnost pravosuđa i otežavaju odnose sa SAD.
Izjavu Aljbina Kurtija da Ustavni sud radi kao „senka opozicije“ i situaciju stvorenu u Skupštini bivši predsednik Apelacionog suda Kosova Hasan Šalja vidi kao pokušaje političke koristi, budući da, prema njegovim rečima, ustav kod izbora potpredsednika Skupštine ne ostavlja prostor za tumačenje.
„Napadi na Ustavni sud su se pretvorili u glavnu temu Samoopredeljenja koja nema brojeve da formira vladu. Jer kod izbora potpredsednika, ustav nije ostavio prostor za tumačenje…“, rekao je Šalja.
Pored političkog zastoja u Skupštini Kosova, napadi na Ustavni sud stvorili su i još veće pukotine u odnosima između Kosova i SAD. Ovi odnosi su pretrpeli udarac kada je zvanični Vašington 12. septembra saopštio da obustavlja planirani strateški dijalog sa Kosovom zbog postupaka vlade u tehničkom mandatu. Reagovao je i bivši američki ambasador u Prištini Džefri Hovenijer rekavši da su omalovažavajuće izjave Samoopredeljenja na račun Ustavnog suda bile tačka ključanja koja je naterala Amerikance da reaguju.
U vezi sa ovim dešavanjima viši istraživač Kosovskog instituta za pravosuđe Naim Jakaj istakao je doprinos SAD u stvaranju i jačanju Ustavnog suda na Kosovu.
„Takve izjave su teške za pravosudni sistem, naročito kada se pominju imena sudija Ustavnog, Vrhovnog suda, članova Izbornog panela za žalbe i predstavke, i one otežavaju rad pravosuđa i ne dozvoljavaju njegovu nezavisnost“, izjavio je Jakaj za RTV21.
Sa druge strane, poznavalac političkih prilika Afrim Kasoli podseća na činjenicu da je u vreme kada su SAD proglašavale članove Srpske liste za „persone non grata“, Samoopredeljenje imalo dobru saradnju sa njima.
„Od saradnika u terorističkom napadu u Banjskoj sada izlazi kao žrtva u očima međunarodne zajednice i jača među Srbima, dok s druge strane Kosovo narušava odnose sa SAD i svojim međunarodnim prijateljima“, rekao je Kasoli.
0 komentara