Bajrami: Podnećemo žalbu Ustavnom sudu zbog odluka Kurtija i ministara nakon ostavki

Funkcionerka DSK Hikmete Bajrami rekla je da će podneti krivičnu prijavu, a zatim razmotriti mogućnost da uputi žalbu Ustavnom sudu nakon što je u subotu privremena skupštinska komisija za verifikaciju mandata priznala ostavku Aljbina Kurtija i ostalih ministara.
Ona je rekla da nisu promenili stav u vezi sa ostavkama koje su tražili, ali da su „stvorene nove okolnosti” koje su omogućile komisiji da se sastane i „snimi javne izjave premijera i ministara koje su prihvatili kao ostavke”.
Ona je rekla da to znači da su od 27. marta, kada je Centralna izborna komisija overila rezultate, „svi koji su danas položili zakletvu činili prekršaje vršeći funkciju premijera, odnosno ministara“.
„Demokratski savez Kosova podneće krivičnu prijavu u vezi sa vršenjem mandata koji su obavljali od 27. marta do danas“, rekla je Bajrami.
Ona nije isključila mogućnost da se ovaj slučaj uputi Ustavnom sudu.
„Izgleda da su od 27. marta do danas obični građani donosili odluke u zgradama Vlade Republike Kosovo, a Demokratski savez Kosova će prvo podneti krivičnu prijavu, a onda ćemo proceniti dalje korake u Ustavnom sudu“, kazala je poslanica.
„Odluke Vlade nisu zakonite“
Bivši predsednik Ustavnog suda Enver Hasani ranije je rekao da vladu treba da vodi Besnik Bislimi, a vladin kabinet da čine samo oni poput njega koji nisu dobili poslanički mandat. Odluke donete u ovom periodu, kaže, nisu zakonite.
Aljbin Kurti, koji je predsedavao tom sednicom Vlade, rekao je da je podneo ostavku i da ne može da uradi „više od toga”, jer bi to, prema njegovim rečima, „bilo napuštanje institucije” i „institucionalni vakuum, politička neodgovornost i ugrožavanje nacionalne bezbednosti”.
Ali vlada koja je na funkciji ne podrazumeva Aljbina Kurtija i one koji su tamo“, kaže Hasani.
„Onog trenutka kada prema Ustavu mandat počinje overom – a zakon je jasan, vi ste ga sproveli, napravili ste zakon koji razrađuje ovu ustavnu odredbu – potpredsednici vlade i ministri se smenjuju", naveo je Hasani.
Aktuelnu vladu, prema njegovim rečima, „čini potpredsednik, koji bi u tom slučaju morao da bude vršilac dužnosti, jer nema mandat”. Čak bi i zamenici ministara ostali na funkciji“, kaže on.
Hasani je rekao da odluke koje je danas donela aktuelna Vlada nisu zakonite ako se osporavaju pred Ustavnim sudom.
„Sve dok ih niko ne osporava na sudu, oni su legalni. Ali to nije slučaj“, zaključio je on.
Demokratska partija Kosova, Demokratski savez Kosova i Alijansa za budućnost Kosova priznali su ostavku Bisljimija i ostavku ostalih članova vladinog kabineta koji su tamo osvojili mandate, uključujući i njihove izjave u zapisniku sa sastanka privremene komisije za verifikaciju mandata.
To je omogućilo da izveštaj ovog odbora prođe jednoglasno (za njega je glasalo 120 od 120 poslanika), ostavljajući vreme za polaganje zakletve poslanika, koja je potom i položena.
Predsednik DPK Memlji Krasnići rekao je juče da su ostavke uključene u zapisnik sa sastanka odbora. Prema njegovim rečima, Samoopredeljenje je pokušavalo da blokira konstituisanje Skupštine jer nemaju većinu.
0 komentara