Dačić o Kosovu i Savetu Evrope: Mogu da donose odluke kakve hoće, ali mi to ne prihvatamo

Ivica Dačić
Izvor: Kosovo Online

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas, komentarišući odluku Političkog komiteta PSSE, da se postavlja pitanje zašto se neko hitno prima u Savet Evrope kada svi znaju i govore da je 11 godina nemoguće da Kosovo ispuni međunarodnu obavezu, a to je formiranje Zajednice srpskih opština.

"Postavlja se pitanje zašto baš sada, u ovom trenutku kada zabranjuju dinar i dovode do humanitarne katastrofe. Da li je to nagrada, a zaslužili su kaznu", kazao je Dačić novinarima u Beogradu nakon konsultacija poslaničkih grupa u Skupštini Srbije sa predsednicom parlamenta Anom Brnabić.

Pojasnio je da Politički komitet Parlamentarne skupštine čine poslanici, a da će sada ta odluka 18. aprila se naći pred poslanicima Parlamentarne skupštine Saveta Evrope.

"To su isto poslanici i sve su to preporuke. Konačnu odluku donosi Komitet ministara gde bi sednica trebalo da bude u maju. Oni imaju dvotrećinsku većinu jer je u Evropi za nas situacija najgora što se tiče Kosova jer je pod uticajem zapada većina zemalja priznala nezavisnost Kosova", kazao je šef srpske diplomatije. 

Navodi da ne zna koje bi reči mogao da upotrebi da objasni ovu situaciju, a da ne bude nepristojan.

"U suštini, mogu da donose odluke kakve hoće. Može im se, ali mi to ne prihvatamo. To što oni donose za nas nikakvu važnost nema. Naša Narodna skupština je proglasila ništavnim akt Kosova o proglašenju nezavisnosti", ističe.

Kako kaže, Srbija i Crna Gora su primljene u Savet Evrope pre 21 godinu, a on je tada bio član Parlamentarne skupštine. 

"Kako sada preporučujete da deo naše teritorije takođe bude primljen? Pa jeste prethodno rekli sada to ne važi, više niste članovi SE sa tom teritorijom? To je sramotno, nikada se to nije desilo do sada. To je kraj međunarodnog i sunovrat međunarodnog prava", kazao je.

Govoreći o sednici Saveta bezbednosti povodom 25 godina od početka Nato bombardovanja SR Jugoslavije koja je bila zakazana u ponedeljak na zahtev Rusije, ali nije održana zbog suprotstavljanja drugih članica SB, Dačić kaže da je to još jedan primer i pokazatelj kako se sve odvija po principu dvostrukih standarda i presedana.

Ukazuje da je agresija na SR Jugoslaviju, Srbiju pre svega, bila ilegalna, nelegalna i navodi da niko nema prava na upotrebu sile bez odluke Saveta bezbednosti, što je Nato uradio pravdajući se humanitarnom intervencijom.

"To nigde ne postoji u međunarodnom pravu, suština problema je bio separatizam, secesionizam, želja Albanaca da imaju svoju nezavisnu državu i da je spoje sa Albanijom i to su radili preko terorističke OVK. Mi danas 25 godina nakon ubijanja civila, uništavanja naše privrede, nakon 22.000 tona bombi koje su bačene, 15 tona bombi sa osiromašenim uranijom, mi o tome ne možemo ni da govorimo u Savetu bezbednosti", primećuje.

Kako navodi, kada neka zemlja stalna članica SB zatraži sednicu, predsedavajući mora da je sazove, da je stavi na dnevni red, da počne, da se održi.

Na osnovu toga je, dodaje, Japan zakazao sednicu za ponedeljak, 25. marti zbog čega je i on otišao u Njujork.

"Nikada se do sada nije dogodilo od kada postoji taj dogovor velikih sila da jedni drugima osporavaju dnevni red. Sada se javila Francuska, ne znam zašto Francuska sa kojom imamo dobre bilateralne odnose, sada se ona našla u situaciji da bude nečiji eksponent bez ikakve potrebe i sada Francuska najviše insistira na tome da se ta sednica ne održi. Onda je počela rasprava da li je potrebno devet glasova za održavanje sednice ili za neodržavanje sednice. Ni jedna ni druga strana nisu imale većinu tako da sednica nije ni održana", ispričao je Dačić.