Đurić: Nagrađivanje Kosova članstvom u Savetu Evrope bio bi međunarodni skandal
Režim Aljbina Kurtija ne želi članstvo u Savetu Evrope da bi Srbi dobili pravo da se žale Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, već da bi konsolidovao lažnu državnost Kosova, poručio je večeras ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić, navodeći da bi nagrađivanje Kosova članstvom u toj organizaciji ili bilo čim drugim - bio međunarodni skandal.
"Ne želi Kurtijev režim članstvo u Savetu Evrope da bi Srbi imali pravo da se žale Sudu u Strazburu, već da bi konsolidovao lažnu državnost Kosova, i da bi njegovi istomišljenici, sledbenici velikoalbanske politike zasuli Sud u Strazburu tužbama protiv Srbije za odštetu. Sve to je u programu Kurtijevog ekstremnog pokreta", podvukao je Đurić za Juronjuz Srbija.
On je ukazao da je ekstremni Kurtijev pokret proteklih godina uradio više protiv pomirenja Srba i Albanaca nego svi lideri OVK.
"Da to bude nagrađeno članstvom u Savetu Evrope ili bilo čim drugim bio bi međunarodni skandal", podvukao je Đurić.
On je rekao da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić posvetio mnogo vremena u razgovorima sa francuskim predsednikom Emanuelom Makronom i drugim liderima na ovu temu i da je činjenica da su se mnoge zemlje, koje su snažno podržavale Kosovo, sada povukle rezultat tih ozbiljnih napora.
"Očigledno je da se nezavisna i slobodna spoljna politika Srbije pojedinim centrima ne dopada i zato koriste sporedna pitanja da stave Srbiju pod pritisak. Moraju da znaju da je Srbija dosledan, pouzdan i odgovoran partner, što znači da se može računati na saradnju, ali i na snažan otpor kada se vrši neprincipijalan pritisak", podvukao je Đurić.
U svetlu posete kineskog predsednika Si Đinpinga Srbiji, ministar je istakao da se, što se Kosova tiče, stav Kine ne dovodi u pitanje.
"Što se tiče Kosova i Metohije stav Kosova se ne dovodi u ptanje, a to je pokazao i tajming posete predsednika Si Đinpinga Srbiji na 25. godišnjicu bombardovanja kineske ambasade u Beogradu. O tome je pisao i Njujork tajms koji je naveo da činjenica da odabrani dan za dolazak u Srbiji poklapa sa datumom bombardovanja ambasade pokazuje da je Kina podvukla kršenje međunarodnog prava i primenu dvostrukih aršina", objasnio je on.
Rekao je da je podrška Kine dragocena i po pitanju rezolucije o genocidu u Srebrenici, dodajući da su stavovi koji su izneti na sastancima, ali koje ne može da iznese javno, iz poštovanja prema kineskim prijateljima, takvi da građani neće biti nezadovoljni.
"Ne mogu iz poštovanja prema našim kineskim prijateljima unapred da kažem kako će da se izjasne, ali mogu da kažem da građani neće biti nezadovoljni i da će Kina imati razumevanja za argumentaciju koju joj je nekoliko puta izneo naš tim", kazao je Đurić.
Srbiji bi dobrodošla Evropa, ali i Evropi znači Srbija
Povodom obeležavanja 9. maja, Dana Evrope, šef srpske diplomatije kaže da bi Srbiji dobrodošla Evropa, ali da bi i Evropi dobrodošla Srbija, jer ima šta da ponudi, kulturno, istorijski i na svaki drugi način.
Čvrsto veruje, kako kaže, da će Srbija postati još bolja, modernija, ali da će se i sačuvati tradicionalne vrednosti.
"Na našem putu ka EU držaćemo se sopstvenih principa i naših pravila, da ne bude kao u šali - operacija uspela, pacijent umro. Što se tiče budućnosti Evrope, EU je suočena sa mnogim izazovima, ali ne treba da likujemo zbog toga, jer se nalazimo na istom brodu i kada se nakašlje nemačka ekonomija, to se održava i na našu ekonomiju. Tako da 'neka i komšijina krava bude živa i zdrava'", poručio je Đurić.
Poseta Sija stavila Srbiju na mapu globalnih geopolitičkih dešavanja
Šef srpske diplomatije je istakao i da je poseta predsednika Kine Si Đinpinga Beogradu bila od istorijskog značaja i da je Srbiju stavila na mapu globalnih geopolitičkih dešavanja.
"Ova poseta je bez preterivanja od istorijskog karaktera i stavlja Srbiju na mapu globalnih geopolitičkih dešavanja, podiže nam profil. Ima strateške i ekonomske rezultare", objasnio je Đurić.
On je naglasio da je predsednik Si rekao da će Kina još snažnije u ekonomskom smislu podržavati razvoj Srbije konkretnim projektima, a tako i istraživanjem mogućnosti otvaranja različitih fabrika.
Đurić je podvukao da postoje dva faktora koja su ključna za tesne odnose sa Kinom.
Prema njegovim rečima prvi je da Srbija vodi samostalnu spoljnu politiku što je prepoznato od kineskog rukovodstva.
"Srbija je sopstveni mali centar odlučivanja. Ali tu je i lični odnos koji je predsednik Srbije Aleksandar Vučić izgradio sa kineskim predsednijom Sijem koji je bio očigledan od prvog momenta dolaska šefa kineske države. Na sastancima su podjenako mogle da se čuju reči uvažavanja na ličnom nivou, uz opis da je politika koju vodi Vučić jedna istrajna, odlučna i samostalna politika. Za zemlju od sedam milion stanovnika to je nešto što uživa poštovanje Kine. Kinesko rukovodstvo pokazalo je da vidi Srbiju kao jednog od ključnog partnera u svetu, ali zasigurno ključnog u Evropi", istakao je Đurić.
Šef srpske diplomatijeje istakao da bliska saradnja sa Kinom i evropski put Srbije ne isključuju jedno drugo.
"Strateška odluka Srbije da ide ka EU se ne dovodi u pitanje, i Evropska unija blisko sarađuje sa Kinom. Kada je Si Đinping posetio Evropu 2019. tada je BDP svih zemalja EU zajedno bio jednak BDP-u Kine. Danas je BDP Kine 15 odsto veći od BDP-a svih zemalja Unije zajedno", ukazao je Đurić.
Istakao je da je komparativna prednost Srbije to što ima najbliže odnose sa Kinom i što je potpisala zajedničku izjavu o produbljivanju saradnje sa Pekingom.
Pojasnio je da je zajednička izjava deo širih napora Kine u stvaranju zajednice za budućnost čovečanstva kako bi se globalna pitanja rešavala zajednički, miroljubivo.
Podsetio je da je Srbija još 2013. godine pristupila sličnoj izjavi na inicijativu Kine, što je otvorilo vrata za dodatnu ekonomsku saradnju.
"Isti je slučaj i sada, i to neće umanjiti naše kapacitete za saradnju sa EU. Ovo će samo uvećati interes za Srbiju kod potencijalnih partnera na Zapadu", uveren je Đurić.
On je podsetio i da Kina podržava Srbiju po pitanju Kosova.
Đurić je rekao da mnogi ne bi poverovali kakve je pohvale predsednik Si izneo u vezi ličnosti i vizije predsednika Srbije.
"Ono što je važnije jeste da je poseta rezultirala konkretnim približavanjem, potpisivanjem zajedničke deklaracije koja je Srbiju uvrstila u prvi krug partnera Kine", istakao je on.
Srbija će nastaviti da vodi slobodarsku, samostalnu politiku, inspirisana idejom da se Srbija transforisme u moderno, razvijeno društvo, poštujući svoje nacionalne interese, podvukao je Đurić.
On je kazao da je jedna od važnih stvari koje spajaju Kinu i Srbiju što se Beograd principijelno zalaže za poštovanje međunarodnog prava, bez obzira o kojoj državi je reč.
"Srbija u svom odnosu prema Kini to ne radi na osnovu dnevnih hirova političkih, već zato što je to dugoročno strateški interes", naglasio je Đurić.
Podsetio je da ugovor o slobodnoj trgovini sa Kinom Srbiju čini najatraktivnijom destinacijom u ovom delu sveta.
Srpske firme, kako je dodao, imaće dostupno ogromno tržište, te već sada u Nemačkoj i Francuskoj lideri kompanija razmišljaju na koji način taj jedinstveni srpski doprinos Evropi mogu da iskoriste.
Đurić je kazao da je jedan od važnih rezultata posete, koji je nedovoljno propraćen, dogovor o 300 stipendija za srpske studente koji će imati mogućnost da studiraju na prestižnim kineskim univerzitetima o trošku Kine, kao i poziv za 50 srpskih naučnika.
On je ukazao da treba imati na umu koliko će to novih vrhunskih ljudi proizvesti.
Đurić je istakao da sa zemljom takve veličine kakva je Kina svaki sporazum je značajan.
Preneo je da je imao prilike da se sastane sa šefom kineske razvojne agencije, i ukazao da se radi o instituciji koja samo za jedan set svog programa ima budžet u visini od 12 milijardi evra godišnje.
"I ta agencija dolazi u Srbiju, kao što je pre više decenija došao USAID koji nam je pomogao. Kineska strana je najavila i nepovratne grantove i različite druge vidove podrške. To je za nas sve čista neto dobit", objasnio je on.
Ocenio je da je poseta kineskog predsednika Srbiji prekretnica u globalnim dešavanjima i podsetio da je Srbija jedina destinacija koju je posetio po drugi put.
"Za Srbiju koja se nalazi pred ogromnnim izazovima i koja je suočena sa sa ogromnim pritiscima, ova pružena ruka prijateljstva i podrška ima istorijski značaj. Kada je Si poslednji put posetio Evropu nije boravio na istim destinacijama, osim Srbije. To govori da smo politikom koja nije laka i koja često nailazi na kritike uspeli da se stavimo na mapu, a imaće i veće poštovanje i onih koji nas sada kritikuju a sami sarađuju sa Kinom, jer će i oni ponuditi povoljnije uslove političke i ekonomske da se takmiče za svoj položaj ovde. To je moguće samo dok budemo vodili politiku sa kičmom", podvukao je Đurić.
On je napomenuo da je veoma značajna poruka koju je kineski predsednik javno, na konferenciji za medije kazao u vezi agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine.
"Mnogima je promaklo, ali predsednik Si je na konferenciji podvukao da Kina nikada više neće dozvoliti da se ponovi ono što se dogodilo prijateljskoj Srbiji 1999. godine", kazao je Đurić.
Navodeći da to nije prvi put da čuje takav stav od kineskih zvaničnika, Đurić je naveo da je čuo kineske ambasadore da to kažu, ali da izjava kineskog predsednika ima veću težinu jer dolazi iz usta najvišeg rukovodioca zemlje, ali i vojske.
"To znači da je to postalo sastavni deo doktrine kineskog nastupa u ovom delu sveta i to je snažna poruka", napomenuo je Đurić.
0 komentara