Đurić: Srbi na KiM imaju nametnute gradonačelnike u svojim sredinama

Marko Đurić
Izvor: Kosovo Online

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić ukazao je tokom zvanične posete Italiji na tragičan položaj srpskog naroda na Kosovu, pojašnjavajući da su se Srbi našli u situaciji da imaju nametnute gradonačelnike u svojim sredinama od strane Kurtijevog režima.

Đurić je u Rimu izjavio da Srbija i Italija ove godine slave 145  godina diplomatskih odnosa i 15 godina strateškog partnerstva.

“Moram da kažem da, na krilima onoga što su u prethodnim godinama predsednik Vučić i vlada Srbije uradili, danas vidimo plodove saradnje Srbije i Italije. To je potvrda da Italija podržava Srbiju i po pitanju evropskih integracija, pokazuje visok stepen razumevanja za naše regionalne probleme i spremnost da se angažuje na tome da se oni reše na pozitivan način, uzimajući u obzir srpske interese”, rekao je Đurić.

On je istakao da je u prethodna dva dana u Italiji razgovarao sa ministrom inostranih poslova Antonijem Tajanijem, čovekom za koga je rekao da ima ogroman ugled u interakcijama Evropske unije i kao ministar spoljnih poslova.

“Razgovarao sam sa predsednicima spoljnopolitičkih odbora Senata i Donjeg doma parlamenta Italije, sa predsednikom parlamenta Italije, odnosno predsednikom Donjeg doma. Imali smo i jedan fenomenalan forum u Institutu za spoljne poslove ovde upravo pre nekoliko minuta, gde smo govorili o strateškim prioritetima Srbije i o prednostima koje Evropa ima prihvatanjem Srbije u svoje redove. Ne samo onome što Srbija ima da dobije, niti Srbija u Evropu ide sa ispruženom rukom, već uspravno, ponosno i spremno da zauzme svoje ravnopravno mesto u porodici evropskih naroda”, rekao je Đurić.

On je istakao da je ukazao na tragičan položaj srpskog naroda na Kosovu.

“Pokušao sam da objasnim genezu problema još od 90-ih godina i činjenicu da su se sada Srbi na Kosovu i Metohiji našli u situaciji da imaju nametnute gradonačelnike u svojim sredinama od strane Kurtijevog režima, da su Srbi praktično istisnuti iz svih institucija, iz policije, iz pravosuđa. Da 12 meseci nijedna kesica čipsa, nijedna flaša pića, uključujući ni Koka-kolu, nije mogla da uđe iz centralne Srbije kao proizvod na Kosovo i Metohiju zbog diskriminatornih odluka Kurtijevog režima, i da su kao posledica represije koja se kontinuirano dešava, čak i srpskom patrijarhu onemogućili da poseti srpske svetinje, pa i manastir Visoke Dečane koje italijanski karabinjeri čuvaju već decenijama”, naveo je Đurić.

On je dodao da je to dovelo do talasa iseljavanja srpskog stanovništva.

“Mi danas na Kosovu i Metohiji imamo, nažalost, sliku u ogledalu onoga što se dešavalo u 90-im godinama, sa Srbima u ulozi žrtve, i međunarodna zajednica mora da ustane, da to zaustavi, da spreči, na isti način na koji je 90-ih godina, često i pod uticajem netačnih informacija, deo javnosti stao na drugu stranu”, rekao je Đurić.

Ponovio je da su Srbija i Italija jedna velika familija.

“Mentalitetski i kulturno, mi smo na samo sat vremena leta avionom, ali se prožimamo vekovima. Srpska privreda se danas razvija u saradnji sa italijanskom. Italija je drugi najveći evropski investitor. Predsednik Vučić je samo u prethodna 24 sata otvorio fabriku Fiat Grande Panda i fabriku Ariston u Nišu. I to daje jedan novi zamajac našoj ekonomiji. Samo Fiat Grande Panda će dodati 0,5 odsto našem nacionalnom BDP-u. Na krilima onoga što su predsednik Vučić i vlada uradili u prethodnim godinama, mi ovde u Italiji gradimo čvrsto političko uporište kako bismo osigurali da i u Evropi, kada je reč o evropskim integracijama, ali i kada je reč o onome što nas tišti u našem regionu, imamo Italiju na svojoj strani”, naveo je Đurić.

Kako je pojasnio, u pitanju je jedno staro savezništvo. 

“Sećam se da sam prvu i najlepšu knjigu o Nikoli Pašiću čitao od italijanskog autora Karla Sforze, potonjeg ministra inostranih poslova, koji je drugovao sa Pašićem. To naše prijateljstvo zaista seže vekovima i treba da se nastavi u budućnosti, a Srbija treba da gradi nove i nove prijateljske kuće u evropskim prestonicama. Hvala. Nadam se da je ovo drugo i staro opet bilo”, zaključio je Đurić.