Đurić: Ukinuti takse da bi se dijalog obnovio

Marko Đurić
Izvor: © Kosovo Online

Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Marko Đurić izjavio je danas da je, da bi se dijalog obnovio i krenulo putem bilo kakve normalizacije koja je preko potrebno da Priština ukine anticivilizacijske takse koje je uvela još novembra prošle godine i naveo da Beograd principijelno drži iste pozicije.

Đurić je za RTS rekao da prođe gotovo cela godina, a da niko iz međunarodne zajednice nije preduzeo dovoljno da bi se takse ukinule i da je vreme da se okrene „novi list“ da se prekine sa ćutanjem na činjenicu  da se mesecima unazad gazi medjunarodno pravo.

Beograd se, istakao je, u tom smislu vrlo principijelno drži  iste pozicije – ukinite takse da bi se stvorili preduslovi za dijalog.

Kako je naveo što se tiče toga ko će na biti na vlasti u Prištini tu nema čemu posebno da se nadamo jer ko god da bude na valsti biće neko od predstavnika separatista te da će to biti neko od ljudi koji se takmiče ko će da zauzme tvrdju i goru poziciju prema Srbima na KiM.

„Na nama je da se držimo čvrsto i da radimo na jačanju srpskog naroda na KiM što i radimo u okviru 149 projekata podršske u okviru plana prersdnika Srbije Aleksanra Vučića“ rekao je Đurić.

Govoreći o ratnim zločinima i tome da Srbija „goni“  lica koja imamu prebivalište na KiM na osnovu pravosnažnih presuda, Đurić je podvukao da je Srbija uvek bila dosledna i principijelna da se kazne ratni zločinci bez obzira na nacionalnost i da ratni zločin ne zastareva.

Podsetio je i da su zahvaljujući principijelnoj poziciji Srbije, a mnogi su vršili pritisak da se odustane od gonjenja okrivljenih za ratne zločine, mnogi i danas nalaze na međunarodnim potrenicama.

Tražili su razni mentori i sponzori prištinskih institucija sagovornike među političarima u Beogradu koji bi prihvatili eventulano amnestiranje, dodao je i naglasio da se svi sećamo da su 2001. godine u vreme DOS-ovske mnestirano više od 2000 albanskih terorista.

On je naveo, povodom naloga za hapšenje 12 Srba za navodne ratne zločine, da smo upozoravali na to još pre nekoliko nedelja da je na sceni hajka protiv Srba.

Ukazao je i da je predsednik Vučić rekao da će sve oko odlaska Ramuša Hardinaja u Hag biti jedna fasra i da se neće ni dva dana tamo zadržati, ali to njima ne smeta da „lažni izgovor tog rada suda, koji je inače sud takozvane lažne države Kosovo koji je samo geografski izmešten u Holandiju, da celu tu priču koriste za dodatni pritisak na Srbe i pravljenje veštačkog balansa“.

Mi ćemo nastaviti sa projektima podrške i sa čvrstom politikom prema Kim bez obzira na sve patološke napade koje moramo da trpimo i napade i na predsednika Vučića i njegovu prodicu, za koje mislim da nisu nepovezani i sa črvrstom državnom pozicijom prema KiM, poručio je Đurić.