Filipović: Nema dokaza da su oštećene u slučaju Čepkenović bile pritvorene u bilo kom periodu
Advokatica Jovana Filipović, zastupnica bivše čuvarke zatvora u Lipljanu Nadice Čepkenović optužene za ratni zločin, istakla je da je optužnica protiv nje podignuta na osnovu izjava oštećenih koje nisu dostavile nijedan dokaz da su se u nekom periodu nalazile u pritvoru.
Filipović je, nakon ročišta na kojem je Čepkenović negirala krivicu, istakla da u tom slučaju ne postoji nijedan dokaz koji pokazuje da su se pomenuti događaji u optužnici desili tokom ratnog perioda.
„Danas se Nadica Čepkenović, očekivano, izjasnila da nije kriva za dela koje joj se optužnicom Specijalnog tužilaštva Kosova stavljaju na teret. Smatram da je to još jedna optužnica u nizu onih koje su podignute bez ijednog dokaza. Naime, ova optužnica je podignuta na osnovu izjava 12 oštećenih, od kojih nijedna od njih nije dostavila niti jedan dokaz o tome da je uopšte bila pritvorena u bilo kom periodu. Dakle, ne postoji nijedno rešenje o određivanju pritvora, niti bilo šta slično, nijedan dokaz u koji bismo mi poverovali da je ovo delo moglo da se desi u ratnom periodu za koje bi se moglo suditi kao ratni zločin“, pojasnila je Filipović.
Ukazala je da se time nastavlja sa donošenjem presuda i podizanjem optužnica bez dokaza.
Filipović je izrazila nadu da će sudsko veće u slučaju Nadice Ćepkenović biti naklonjeno istini.
„Što se tiče analize izjava svedoka, o tome ćemo pred sudom. Kamere nisu mesto za analizu tih dokaza. Ali, ono što je specifično jeste činjenica da je predmet Dragiše Milenkovića, koji se prvi ticao zatvora u Lipljanu, i počeo sa tim da se donosi jedna presuda bez dokaza. Sada vidimo da se nastavlja niz, da se optužice podižu. Nadamo se samo da će veće ovog suda biti u većoj meri naklonjeno istini i utvrđivanju činjenica, a to se na osnovu ovakve opužnice sigurno ne može“, poručila je Filipović.
Optužnica protiv Nadnice Čepkenović podignuta je 31. decembra prošle godine, a ona je uhapšena zajedno sa Bobanom Tonićem, takođe bivšim čuvarom tog zatvora, u aprilu prošle godine.
0 komentara