Gogić: Dijalog poslanika verovatno nije izvodljiv, uslov Srbije bi bio da susreti budu statusno neutralni

Ideja izvestioca za Kosovo u Evropskom parlamentu Riha Terasa o pokretanju dijaloga između srpskih i kosovskih poslanika, kojim bi posredovao Evropski parlament, prema oceni politikologa Ognjena Gogića nije loša i dobrodošla je, ali kaže da verovatno nije izvodljiva jer bi takav susret poslanika zvanično mogao da se protumači kao čin implicitnog priznanja Kosova od strane Srbije, dok je pitanje da li bi kosovski poslanici prihvatili opciju da budu označeni zvezdicom.
„Za Srbiju i srpske poslanike uslov bi bio da se takvi susreti odvijaju u statusno neutralnom okruženju, a kosovska strana sigurno ne bi olakšavala srpskoj strani, već bi kao jedan od uslova izvesno tražila da oni budu predstavljeni na ravnopravnoj osnovi“, kaže Gogić za Kosovo onlajn.
On dodaje da među poslanicima skupština Srbije i Kosova, inače, postoje kontakti neformalnog tipa i da ih razne nevladne organizacije okupljaju iza zatvorenih vrata.
„Ali, kao što vidimo to ne donosi rezulatat i ne doprinosi unapređenju dijaloga. Postojanje kontakata samo po sebi nije dovoljno kada nema političke volje kod onih koji najviše odlučuju o napretku stavri. Ipak, generalno, postoji poziv da se dijalog učini transparentnijim i inkluzivnijim i da se veći broj aktera sa obe strane uključi u taj proces, kako bi to možda doprinelo boljoj održivosti rešenja koja se postižu i postizanju novih rešenja kojih nema već dugo“, ističe Gogić.
Ukoliko bi se našao modalitet za susrete poslanika koji bi obema stranama bio prihvatljiv, i ukoliko bi njihovi razgovori bili produktivni, onda bi, ukazuje naš sagovornik, oni uticali na percepciju koja postoji u obe javnosti o drugoj strani i nesumnjivo bi doprineli poboljšanju klime za dijalog. U tom slučaju bi, kaže, donosiocima odluka u Beogradu i Prištini bilo teže da insistiraju na nekim isključivostima, već bi morali da se prilagođavaju svojim javnostima.
„To bi bila snažna poruka: ako poslanici mogu da se susreću i razgovaraju, zbog čega neke stvari ne mogu da se dogovore i da se rešenja sprovode u praksi? Takođe, taj dijalog bi bio svrsishodan i kada bi se vodio oko nekih drugih tema. Nije ni potrebno da se oni direktno usmere na pitanja dijaloga, već bi moglo da se razgovara o pitanjima evropskih integracija ili zaštite životne sredine, oko manje kontroverznih tema, što bi takođe bio doprinos za poboljšavanje klime za dijalog. Ali i za to je veliko pitanje da li bi to moglo da ostvari na statusno neutralni način koji bi za Srbiju bio uslov“, napominje Gogić.
0 komentara