Hil: ZSO je ključno pitanje, SAD će se zalagati za njeno formiranje

Ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil izjavio je večeras da je pitanje formiranja Zajednice srpskih opština „apsolutno krucijalno“ u procesu dijaloga o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova, te dodao da SAD i EU o tom pitanju imaju isti stav.
Na pitanje da li će, imajući u vidu strateški dijalog SAD i Srbije, skorašnju finalizaciju sličnih pregovora sa Kosovom, ta dva paralelna procesa doneti novu etapu dijaloga Beograda i Prištine, Hil je za Kurir TV odgovorio da ne zna da li će to biti povezano, kao i da ne zna kako će izgledati taj dijalog SAD sa Kosovom, ali da je važno šta će se desiti u procesu dijaloga u Briselu, kojim posreduje EU.
„Ne mogu da govorim o tome šta će biti na Kosovu, ali važno je šta će se desiti u EU, u dijalogu Kosova i Srbije. Kako će Kosovo i Srbija doći do neke faze normalizacije, i kako će srpska zajednica na Kosovu, koja je izuzetno važna za taj odnos, znati kako će izgledati njena budućnost. Ključni element toga i svakog dijaloga sa Kosovom mora da bude pitanje ZSO. To je apsolutno krucijalno i naši partneri iz EU imaju isti stav“, rekao je Hil.
Dodao je da sledi period veoma dinamične diplomatije i u vezi dijaloga Srbije sa SAD, i u vezi sa Briselskim dijalogom.
„Biće vrlo dinamično vreme“, primetio je američki ambasador.
Na pitanje kada će „ključ biti u rukama Srba“, odnosno kada će biti formirana ZSO, Hil je rekao da bi voleo da to može da predvidi, kao i da je to trebalo da se desi još pre 10 godina.
„Ali, o tome danas pričamo, jer se nije desilo. Važnije je reći da je potrebno da se ona formira. SAD će nastaviti da se zalažu za to, u kontekstu formiranja ZSO, i ta logika se nastavlja i dovešće nas do sporazuma“, rekao je Hil.
Kada je reč o položaju Srba na Kosovu, kazao je da bi radije govorio o tome za šta bi Srbija trebalo da se zalaže u ime Srba na Kosovu.
„Srpski narod na Kosovu mora da ima jasnu viziju o budućnosti. Oni moraju da znaju da će penzioneri koji su u srpskom penzionom sistemu moći da dobiju penzije, da znaju u koje bolnice mogu da idu, u koje škole njihova deca mogu da idu... Sva ta pitanja su sadržana u ZSO“, naznačio je ambasador.
Dodao je da „problemi govore sami za sebe“, ukazao je da se srpska zajednica suočava sa strašnim problemima.
„Moramo da obezbedimo da oni imaju svetlu budućnost, da se promene neke stvari koje se događaju i koje su se dešavale prethodnih godina“, podvukao je Hil.
Istakao je da strateški dijalog Srbije i SAD obuhvata i pitanje energetike, ali i druga, poput bezbednosti Srbije, prodaje vojne opreme. Biće, dodao je, kontakata među privrednim subjektima, jer su SAD veliki partner Srbije.
„Strateški dijalog pruža široku osnovu za ukupne odnose i umesto da govorimo o pojedinačnim pitanjima, to stavljamo na široku platformu. Važno je kako da idemo napred u odnosima, da postoji kontinuirano interesovanje američke administracije za to, kako bi taj dijalog bio nešto što obuhvata sve administracije i vlasti u Srbiji“, rekao je Hil.
Podvukao je da će se strateški dijalog voditi uz obostrano poštovanje i razumevanje, u želji da dve zemlje budu bliže.
„Ohrabruje me, jer je nastupio sada, na početku ove bitne godine“, rekao je Hil.
Ambasador je ukazao da je Srbija važna za regionalnu stabilnost, kao i na širem planu, u Evropi.
„Srbija može mnogo toga da donese EU i kada je reč o odnosima sa SAD. Želimo bliži i produktivniji odnos sa Srbijom, na tome sam i ja radio i ne sumnjam da će se to i nastaviti“, rekao je Hil.
Govoreći o sankcijama NIS-u, Hil je ponovio da SAD nemaju nameru da naškode srpskoj ekonomiji, niti da utiču na snabdevanje benzinom građana Srbije, već je to upereno protiv većinskog vlasništva Rusije u NIS-u, koji donosi brojne koristi Moskvi, koje su pomagale u ratu protiv Ukrajine.
Prema njegovim rečima, odluka SAD je doneta jer jednostavno ne žele da sarađuju sa NIS-om dok ne dođe do promene u vlasničkoj strukturi, odnosno dok to ne bude srpsko, a ne rusko preduzeće.
„Temeljno i pažljivo radimo na tome, uz poštovanje sa srpskim vlastima, da u toj vlasničkoj transformaciji nećemo naškoditi srpskoj privredi, ni građanima“, rekao je Hil.
Istina je, dodao je, da postoji rok koji je dat Srbiji za vlasničku tranformaciju, ali ukazuje da je važnije da Srbija napravi dobar plan.
„Ne želim da nagađam šta će se desiti u tom roku, ali mislim da Ministarstvo finansija SAD zanima uspešan plan, a ne sam rok, kako bi transformacija bila izvršena u dogledno vreme, kako Rusija ne bi mogla da profitira od NIS-a“, rekao je Hil.
Ne želeći, kako kaže, da govori u ime Srbije, ambasador je rekao da je Srbija u boljoj poziciji da bude većinski vlasnik svoje imovine, jer ima vrednu imovinu u NIS-u, koji treba da radi u korist građana Srbije.
„Mnogo je pitanja u energetskom sektoru, koji se stalno menja i razvija. NIS će imati koristi od promene vlasničke strukture. Očekujem da će Srbija napraviti dobar plan i da će biti u dobroj formi kada ponovo bude vlasnik NIS-a“, rekao je Hil.
Govoreći o sporazumu Srbije i SAD u oblasti energetike, ambasador je rekao da je želja SAD da pomogne Srbiji u prilagođavanju na novine u energetskom sektoru, na čistu energiju.
Naveo je da će u domenu solarne energije biti velikih američkih investicija.
„To su veliki projekti koji jesu skupi, ali imaju implikacije na duži rok. Zato je važno da imamo taj krovni energetski sporazum. Želimo da pomognemo Srbiji da povrati energetski suverenitet, da sama donosi i to će moći“, rekao je ambasador Hil.
0 komentara