IKD: Četiri ministra Vlade sa aktivnim optužnicama, uključujući premijera Kurtija i ministarku Hadžiju

Kosovski institut za pravosuđe.jpg
Izvor: Ekonomia Online

Poslanici i vladin kabinet i dalje imaju problema sa zakonom, a posebno sa korupcijom, pokazuju rezultati istraživanja Kosovskog instituta za pravosuđe. Kako se navodi, protiv četiri ministara su pokrenuti postupci, uključujući premijera Aljbina Kurtija i ministarku pravde Aljbuljenu Hadžiju, prenosi Demokracia.

Kako se navodi u izveštaju pod nazivom „Upravljanje čistih ruku i istraga o korupciji u vladi“, postoje brojne afere na koje još nema odgovora.

Istraživač u IKD-u Florijan Smajli, naglasio je da izveštaj pokazuje da poslanici i vladin kabinet i dalje imaju problema sa zakonom, prenosi Kljan Kosova.

Takođe, u izveštaju će biti prikazani i slučajevi u kojima je osobama osumnjičenim za velike koruptivne poslove nuđena zaštita vlade.

„Javne funkcije ne bi smele da imaju osobe koje imaju problema sa zakonom, u smislu podizanja optužnice ili pravosnažne kazne“, naveo je Smajli.

Dodao je uviđajući i shvatajući važnost principa pretpostavke nevinosti, kod poslanika koji imaju problema sa zakonom narušava se integritet institucije.

„Kada se pojave situacije da javni funkcioneri jedan deo dana provode na sudu kao optuženi, a drugi deo dana baveći se javnom politikom, ti slučajevi nesumnjivo narušavaju poverenje javnosti u javne institucije. Uklanjanje ili suspenzija ovih službenika je uslov Konvencije Ujedinjenih nacija protiv korupcije“, rekao je istraživač.

Na osnovu monitoringa, IKD je utvrdio da Skupštinu trenutno čini osam poslanika koji imaju problema sa zakonom, dok su u Vladi četiri ministra sa aktivnim optužnicama i još tri koja imaju aktivne kazne. Uključujući i premijera Kurtija i ministarku pravde Aljbuljenu Hadžiju u oba slučaja.

Kada je reč o slučajevima u kojima Vlada nije proglasila borbu protiv korupcije, Smajli je istakao slučaj sa državnim rezervama, nedoumice u Ministarstvu životne sredine, prostornog planiranja i infrastrukture, sumnje u zloupotrebe u KEK-u, kao i sumnje u pojedinačne izvorne ugovore.

U međuvremenu, istraživačica IKD-a, Škiponje Gaši, rekla je da je u slučajevima kada je Vlada optužena za sumnje u vezi sa određenim zloupotrebama, ključno dati javnosti objašnjenje.

Međutim, prema njenim rečima, do sada je identifikovan niz problema u kojima je šira javnost imala jake nedoumice u vezi sa konkretnim pitanjima kojima se Vlada nije na adekvatan način bavila.

Kao takve slučajeve, Gaši je istakla sumnje o mešanju u KEK, sumnje u vezi sa ambasadorom Martinom Berišajem i nedavne sumnje u vezi sa subvencijama Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ruralnog razvoja. Ovi slučajevi koji se u ovom izveštaju tretiraju kao skandali bez odgovora.

Ona je na kraju rekla da je funkcioner trebalo da napusti svoje funkcije u slučaju sumnje na zloupotrebu, ali da se u praksi dogodilo suprotno.

Ovakva situacija bi, prema njenim rečima, omogućila institucijama pravosudnog sistema da razjasne situaciju, uz slanje snažne poruke integriteta javnosti. Ovim pristupom, posebni slučajevi ne dozvoljavaju gubitak poverenja javnosti u instituciju.

Ovaj izveštaj je objavljen u okviru „Nedelje borbe protiv korupcije 2024“, koju organizuje Koalicija organizacija civilnog društva (IKD, FOL) uz podršku Stejt departmenta – Biroa za međunarodne narkotike i sprovođenje zakona (INL) , INPO sa motom „Zajedno protiv korupcije“.