Jovanović: Izjava ministra Aljiua o "velikoj Albaniji" ugrožava suverenitet i drugih balkanskih država

Luka Jovanović
Izvor: Kosovo Online

Profesor Luka Jovanović sa Filozofskog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici kaže za Kosovo onlajn da izjava kosovskog ministra infrastrukture Ljiburna Aljiua, koji je Kosovo nazvao "privremenim projektom bez potpunog indetiteta", ugrožava i suverenitet drugih balkanskih država.

On objašnjava da takvu izjavu treba posmatrati u kontekstu stvaranja "velike Albanije".

"To nije plan koji je novi, a nije ni ideja, ni cilj nov. To je zapravo ideja koja traje 150 godina kod samih Albanaca, a konkretno Albanaca na KiM. Ono što smo imali da čujemo kod dotičnog ministra jeste zapravo još jedna u nizu potvrda sprovođenja velikoalbanske politike koja se kroji, kao što možemo videti, već vek i po. Ono što je on rekao u kontekstu samog tzv. Kosova jeste da Kosovo samo treba da predstavlja jednu stepenicu ka "velikoj Albaniji". Naravno, tu je ugrožen suverenitet drugih država, ne samo Republike Srbije, već i suverenitet Crne Gore, Severne Makedonije i Grčke. Ti dugoročni planovi, naravno, treba još da se ostvaruju, kao što sam i pre rekao. Mi možemo to na delu videti u Severnoj Makedoniji. Tamošnja albanska zajednica je dobila značajan udeo u vlasti i iste izjave možemo čuti od albanskih ministara u vladi u Skoplju. Ono što je problem sa Crnom Gorom jeste da tamo zapravo ne mogu da naprave takvu kompaktnost kakvu imaju na KiM i u Makedoniji, kao ni u Grčkoj. Sama ta izjava predstavlja jednu malu potvrdu i zvaničnu izuzetu istinu koje smo mi bili svesni već decenijama, pa skoro i vek i po", smatra Jovanović.

On objašnjava da je sama izjava ministra Aljiua problematična i treba se posmatrati u istorijskom kontekstu i u cilju ujedinjavanja naroda koji živi van granica svoje matične države.

"Mnogi ministri su shvatili i to da će takvim jednim aktom doći do gubitka funkcija i mnogih poluga vlasti koje ima Priština. Ne smemo zaboraviti, niti imati neke maštarije o tome da su Albanci ujedinjeni apsolutno. Nisu, izuzetno su podeljeni bili i ostali, kako jezički i kulturološki, tako i politički. Naročito smo mogli videti poslednjih par godina i meseci diverzitet na relaciji Priština-Tirana, gde često Priština nije dozvoljavala Tirani da se postavlja kao gazda, što Tirana želi da bude. Zapravo je problem tu kako upravljati Kosovom, odnosno u tom velikoalbanskom projektu, kao budućom provincijom Albanije i šta će biti sa prištinskim funkcionerima, to je zapravo glavni problem. Opet kažem, takvi problemi nisu novi među samim Albancima, oni su uvek imali diverziteta na relaciji Priština-Tirana i mislim da će ti problemi postojati i u budućnosti i da će biti teško premostiti ih, naročito zbog jednog osnovnog pitanja - čija će biti preča", navodi Jovanović.