Kamberi: Kritike Osmani na račun EU kontradiktorne

Belgzim Kamberi
Izvor: Kosovo Online

Saradnik Instituta „Musine kokalari“, Belgzim Kamberi, nazvao je kontradiktornom kritiku kosovske predsednice Vjose Osmani na račun nekih država EU i njihovog pristupa Kosovu, podsetivši da je ona u svom godišnjem govoru za takav odnos Unije optužila kosovsku vladu, prenosi Demokracija.

„Vidim paradoksalne stavove, koherentnost predsednice. S jedne strane se čini da je zbog odnosa koji nisu dobri između Kosova i saveznika za to prebacila odgovornost na Vladu. Sada postoji tendencija da odgovornost prebacuje na Brisel i zemlje EU. Iznenadila me je njena rekacija koja deluje populistički“,  izjavio je Kamberi.

Kritike Osmani na račun EU, prema rečima ovog analitičara iznenađuju i zato što je sa novom evropskom administracijom počelo da se više govori o proširenju Unije na Zapadani Balkan i, kako je naveo, svojevrsnom interesu da sankcionišu zemlje koje ne usaglašavaju svoje politike.

Takođe, dodaje, Plan rasta za Zapadni Balkan ukazuje na volju EU da se region što više približi Uniji.

„Na drugoj strani imamo izjavu predsednice u skupštini koja je kritikovala Vladu Kosova zato što se, kako je rekla, kocka sa međunarodnom zajednicom. Danas ona i sama kritikuje evropsku politiku“, istakao je Kamberi.

Politička dinamika na Kosovu bi mogla da se promeni sa dolaskom nove vlade, smatra Kamberi.

Govoreći o dogovorenim sporazumima između Beograda i Prištine, Kamberi kaže da do sada ni jedna strana nije pokazala volju da se oni sprovedu.

„Stranke nisu imale nikakvu političku volju da sprovedu ono što su dogovorile. Iako je Srbija prihvatila sporazum, lobirala je protiv članstva u međunarodnim organizacijama, nije priznala simbole itd. S druge strane, Kosovo nije pokazalo političku volju da sprovede ono što je prihvatilo, a to je svakako formiranje Udruženja. Ovde se radi o međusobnom nepoverenju”, zaključio je Kamberi.