Kurti: Haški optuženici su za Tužilaštvo zlo, a za Kosovo istaknuti borci OVK
Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je da bi možda mogao da obiđe pritvorenike u Specijalnom sudu gde im se sudi za ratne zločine, ali da u trenutnoj fazi smatra da je ruzumnije da komunicira sa njihovim braniocima, prenosi Koha.
"Smatram da za fazu kroz koju prolazimo u vezi sa Specijalnim sudom nije pohvalno u smislu transparentnosti da kontaktiramo, komuniciramo i razgovaramo sa advokatima boraca OVK koji se nalaze u Hagu i koji su tamo u produženom pritvoru. Možda mogu da ih posetim", rekao je Kurti.
On je naveo da Tužilaštvo smatra sve optužene za zlo, a da ih Kosovo "priznaje kao istaknute borce OVK".
Kurti je naveo da advokati okrivljenih pojedinačno daju prioritet svom klijentu i naglasio da je važno da odbrane okrivljenih ne idu jedne drugima na štetu.
"Nisu u pitanju samo pojedinci, vi dobro znate da sam od leta 2020. godine, kada je optužnica objavljena, iznosio svoje kritike i protivljenje onome što se naziva udruženi zločinački poduhvat. Imaću opšti pristup države, Vlade i lično za ono što je zajednički interes. Verujem da to pripada i onima koji su tamo u pritvoru", rekao je Kurti.
Povodom pitanja registarskih tablica, Kurti je rekao da "koje god drugo rešenje postoji, princip reciprociteta u svojoj osnovi će ga sigurno imati".
0 komentara