Kurti imenovao zamenika ministra finansija koji je osuđivan za zloupotrebu državnog novca

Ćazim Rahmani i Aljbin Kurti
Izvor: Gazeta Express

Predsednik kosovske vlade Aljbin Kurti imenovao je Ćazima Rahmanija za zamenika ministra finansija, rada i transfera, iako je osuđen za zloupotrebu novca iz kosovskog budžeta, piše Gazeta Ekspres.

Informaciju o imenovanju na funkciju u kosovskoj vladi objavio je Rahmani na svom Fejsbuku.

"Dragi građani, danas sam dobio odluku od premijera gospodina Aljbina Kurtija i potpredsednice vlade gđe. Emilija Redžepi, kojom sam imenovan za zamenika ministra finansija, rada i transfera. Sa čašću i odgovornošću nastaviću da doprinosim zemlji i građanima Kosova, odnosno svojoj zajednici", napisao je Rrahmani.

Podsećanja radi, Rahmani je u oktobru 2018. godine osuđen od strane Osnovnog suda u Prištini nakon što je utvrđeno da je za vreme dok je obavljao funkciju zamenika ministra u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, korišćenjem ovog položaja, premašilo svoja ovlašćenja na način da sebi donese materijalnu korist.

Tužilaštvo je tvrdilo da je Rahmani tokom perioda od juna 2015. do januara 2016. godine sa službene bankovne kartice, namenjene putovanjima u inostranstvo, povukao iznos od 12.363,40 evra, bez odobrenja za službena putovanja.

Za ovo delo osuđen je na šest meseci zatvora, međutim, uz njegov pristanak, ova zatvorska kazna je tada zamenjena novčanom kaznom od 3.000 evra, na čiju odluku se uopšte nije žalio.

Takođe je bio obavezan da Ministarstvu rada i socijalnog staranja (MRSZ) vrati iznos od 4.858,89 evra, jer je ovom ministarstvu prethodno vratio 7.504,51 evra.

Međutim, Rahmani, koji dolazi iz stranke Aškalije za integraciju, imenovan je na mesto zamenika ministra kulture, omladine i sporta u Vladi koju je vodio bivši premijer Avdulah Hoti, piše "Zakletva za pravdu".

On je već dugo na funkcijama u vladama Kosova. Tako je u vladi bivšeg premijera Ramuša Haradinaja, obavljao funkciju zamenika ministra u Ministarstvu za zajednice i povratak.

Inače, u Vladi "Kurti 2" Rahmani nije jedini zvaničnik koji je imao problema sa pravdom u vezi sa optužbama za korupciju, jer je na višu funkciju od njega imenovan Ljuburn Aljiu, koji je optužen za zloupotrebu službenog položaja, a dobio je priliku da rukovodi Ministarstvom za životnu sredinu, prostorno planiranje i infrastrukturu.