Kurti o kretanju srpske vojske, Ministarstvo odbrane Srbije: Nastavak kampanje dezinformacija

Vojska Srbije u KZB
Izvor: Facebook/Albin Kurti

Kosovski premijer Aljbin Kurti izneo je u subotu uveče tvrdnje da je Vojska Srbije premestila trupe oko 50 metara blizu linije sa Kosovom. Ministarstvo odbrane Srbije odbacilo je ove navode, ističući da su izjave o kretanju snaga Vojske Srbije u blizini Kosova – nastavak kampanje dezinformacija usmerenih protiv srpske vojske i snaga bezbednosti Srbije.

U saopštenju Ministarstva odbrane Srbije se ističe da se u Kurtijevoj objavi na Fejsbuku vide pripadnici Vojske Srbije u Kopnenoj zoni bezbednosti, koji izvršavaju redovne zadatke "na obezbeđenju administrativne linije i kontroli Kopnene zone bezbednosti u skladu s Vojno-tehničkim i svim drugim potpisanim sporazumima".

"Navodne bezbednosne snage koje Kurti pominje u medijima, koje su došle u kontakt sa pripadnicima Vojske Srbije na pomenutoj lokaciji, su u stvari šverceri bespravno posečene šume sa teritorije centralne Srbije, što je inače postao unosan ilegalan posao. Juče su organi obezbeđenja administrativne linije svojim aktivnostima presekli ilegalne aktivnosti prebacivanja drvne građe na teritoriju AP KiM, pri čemu su šumokradice pobegle na prostor AP KiM, a zatečena pokretna sredstva koja su koristili za ovu kriminalnu aktivnost su predata pripadnicima MUP", stoji u saopštenju Ministarstva odbrane.

Zato ističu da je reč o širenju dezinformacija.

"Širenje obmana i dezinformacija, koje su mnogo puta do sada razotkrivene kao najobičnije laži, deo su šire kampanje Privremenih institucija samouprave u Prištini koja za cilj ima podizanje tenzija, obmanjivanje javnosti, stvaranje nepodnošljivih uslova za život Srba na AP Kosovu i Metohiji i izbegavanje međunarodno prihvaćenih obaveza“, napominje Ministarstvo odbrane Srbije.

Podsećaju i da Rezolucija 1244 SB UN i Vojno-tehnički sporazum ne prepoznaju druge subjekte osim međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva na Kosovu i snaga bezbednosti Srbije.

"U obezbeđenju administrativne linije prema AP Kosovu i Metohiji nema mesta za tzv. kosovsku policiju ili tzv. kosovske bezbednosne snage, budući da Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i Vojno-tehnički sporazum ne prepoznaju druge subjekte sem međunarodnog civilnog i bezbednosnog prisustva u Pokrajini i snaga bezbednosti Srbije. U tom smislu, navodi da tzv. kosovske vlasti blisko prate situaciju u slučaju nekakvih aktivnosti snaga Srbije u KZB i duž administrativne linije nemaju uporište u realnosti i pokazuju potpuno ignorisanje dogovorenih sporazuma“, navodi se u saopštenju.

Dodaju da pravovremenim i sveobuhvatnim pripremama, pravilnom organizacijom snaga i preduzimanjem adekvatnih taktičkih radnji i postupaka, Vojska Srbije obezbeđuje liniju, vrši kontrolu, sprečava ilegalne prelaske, pojedinačne i grupne ekstremističke aktivnosti i delovanje organizovanog kriminala, između ostalog i ilegalne seče šume u Kopnenoj zoni bezbednosti.

"I nastaviće da bude faktor mira i stabilnosti, što se ne može reći za Privremene institucije samouprave u Prištini“, poručuje Ministarstvo odbrane Srbije.

Kurti je, uz fotografije na Fejsbuku, naveo i da su bezbednosne institucije Kosova odmah uočile, kako je naveo, "provokativne pokrete Vojske Srbije", navodeći da je njihov cilj podsticanje tenzija.

"Kada su videli da smo ih primetili, brzo su pobegli i otišli ​​u unutrašnjost svoje teritorije", napisao je Kurti.

Ponovo je optužio Srbiju da nastavlja da podiže tenzije "kroz hibridne akcije, sa ciljem da destabilizuje region, iako se prostor za ove manevre sužava iz dana u dan".