Kurti: Ponosan sam što je Kosovo domovina Bošnjaka

Kurti čestitao Dan Bošnjaka
Izvor: Ekonomia Online

Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je danas, povodom Dana Bošnjaka, da je “uloga Bošnjaka u svim procesima istorijska i nepokolebljiva” i da su danas kosovski Bošnjaci sastavni deo kosovskog društva, prenosi Ekonomija onlajn.

Kurti je rekao da je ponosan što je Kosovo domovina Bošnjaka koji, kako kaže, godinama doprinose i posvećuju se razvoju Kosova, uprkos svim izazovima u prošlosti.

“Bošnjačka zajednica, osim kao deo multietničkog pejzaža Kosova, može igrati važnu ulogu kao glavni most između naše države i Bosne i Hercegovine, u ukidanju viza, normalnom kretanju ljudi i kapitala, do priznavanja i izgradnje diplomatskih odnosa između dve zemlje, čiji su narodi imali slično bogatstvo”, rekao je Kurti.

On je dodao da su Bošnjaci na Kosovu uspeli da sačuvajz svoj jedinstveni identitet, svoj jezik, svoju kulturu i svoju tradiciju.

"Oni su ustavna kategorija i njihov jezik se može koristiti kao službeni jezik", poručio je Kurti.

Potpredsednica kosovske vlade Emilija Redžepi zahvalila je premijeru Kurtiju na poverenju i mogućnostima koje je dao bošnjačkoj zajednici na Kosovu da bude predstavljena na najvišim institucionalnim nivoima.

Ona je rekla da manjinske zajednice na Kosovu treba da iskoriste ove mogućnosti za očuvanje kulturnih vrednosti, identiteta, jezika i kulture.

"Na ovaj praznik prenesite poruke mira onima od nas koji živimo na Kosovu i da se zajednički obavežemo na dobrosusedske odnose sa svim narodima u regionu", rekla je Redžepi.

Resko
28. Septembar 2021.
Sve ste to dobro rekli ali u praksi sitacuja je mnigo drugacija.Treba reci istinu i realnost da Bosnjaci svih ovih godina 10 ak i vise cekaju na formiranje opstine sa Bosnjackom vecinom ali na zalost nema nista od toga sve sama prazna obecanja i nista vise.Sdruge strane kad god su izbori Bosnjaci su pozivani da glasaju za kandudate iz vecinskih zajednica sto su i uvek ucinili
Takodhe uvek su buli prisutni jer nijedna vlada ne bi mogla da se formira bez manjinskih zajednica.Takodje zastupljenost Bosnjaka u javnim ustanova je minimalna a zastupljenost treba biti oko 10% u svim institucima od ukupnog broja zapislenih.Jer Manjine do sada sluze samo kao moneta za potkusurivanje.
Miodrag iz Peći
28. Septembar 2021.
P
A, gde bi se to formirala opština sa bošnjačkom većinom? Ako mislite na "Bošnjačku mahalu" u opštini Severna Mitrovica u kojoj žive većina Roma varate se jer oni i Bošnjaci iz Mitrovice nemaju interes da razbijaju većinski srpsku opštinu.
Ako mislite na goransku Goru i Dragaš oni nisu Bošnjaci već su autentični etnitet i verovatno će se pridružiti ZSO kao 11 opština kao što su se oridružili i poslaničkom klubu Srpske Liste i najzad - kskve veze Bošnjaci u Srbiji, odnosno KiM imaju sa BiH i u Srbiji nisu kao i KiM nisu nacionalna manjina već autohtoni narod odnosno islamizirani i arnautizirani Srbi. Po istoj logici da su Bošnjaci sa KiM Bosanci moglo bi se pi veroispivesti da su Albanci Bošnjaci, što naravno nije istina.