Lukić: Opasna igra Prištine - Kurti nišani Srpsku listu, a cilja opstanak Srba
Aleksandar Lukić sa Instituta za političke studije kaže za Sputnjik da Aljbin Kurti igra opasnu igru sa demonizacijom i kriminalizacijom Srpske liste koja može da naškodi trajno političkom životu Srba na Kosovu i da im i u tom kontekstu uskrati prava na budućnost i opstanak.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je na sednici Vlade Srbije u utorak da, prema podacima koje je dobio, očekuje da će režim Aljbina Kurtija u narednim danima proglasiti Srbe krivim za napad na kanal Ibar-Lepenac, kako bi onemogućili Srpsku listu da učestvuju na predstojećim parlamentarnim izborima na Kosovu.
Lukić podseća da režim Aljbina Kurtija još od događaja u Banjskoj pokušava da Srpsku listu proglasi terorističkom organizacijom i tako je ukloni sa političke scene.
"Kurti nije prvi prvi put najavio mogućnost da okrivi Srbe za napad u Zubinom Potoku već se to provlači od samog tog događaja. Upravo kako je Vučić, kako se sećam, i rekao da je taj događaj moguće insceniran kako bi se okrivili Srbi", navodi Lukić.
U isto vreme napominje da ovo sigurno nije plan samoga Kurtija, već da je po običaju "kuhinja" negde na Zapadu.
"Da li će uspeti u svojim namerama zavisi od toga koliku podršku Kurti ima za to. Ne treba da smetnemo sa uma da sve što se dešava i što Kurti radi mora da bude aminovano od strane Amerike. Dakle, u zavisnosti od toga kakav je američki stav u ovom trenutku po ovom pitanju, tako će se i dešavati stvari", kaže sagovornik Sputnjika.
Lukić veruje da Kurti ima u osnovi neki cilj koji želi da postigne ovim postupcima i on je verovatno vezan za neki ustupak Prištini od strane Beograda.
"Meni se čini Amerikanci nisu baš za sada skloni da se Srpska lista anatemiše pa je ovo možda deo nekog pritiska koji preko Kurtija vrše na Srbiju kako bi postigli možda nešto drugo, neki ustupak Prištini", veruje Lukić.
U svakom slučaju, kako kaže, u pitanju je opasna igra koja može da naškodi trajno političkom životu Srba na Kosovu i da im i u tom kontekstu uskrati prava na budućnost i opstanak.
Otkako je Kurti po drugi put započeo svoj mandat na čelu vlade Kosova, svoje snage je usmerio na politički progon srpskih političara i intenzivirao udare na Srpsku listu, piše Sputnjik.
Tako je prvo pokušao da Srpsku listu posle događaja na Brnjaku proglasi za terorističku, a kada mu to nije uspelo počeo je lov na pojedince iz Srpske liste, pa se tako desilo da su čelnicima ove političke stranke svojevremeno stigli pozivi da se jave kosovskoj policiji zbog falsifikovanja iskaza u vezi sa prikupljanjem potpisa za peticiju za održavanje izbora na severu.
Suština nastojanja Kurtija da izbaci Srpsku listu iz izborne trke ili bar da joj oteža bilo kakvo dalje delovanje svodi se na pokušaj da 10 poslaničkih mesta koje Srbima pripadaju u Skupštini Kosova dobiju poslanici sa njegove "srpske liste", to jest, njemu podobni političari iz redova srpskog naroda, odnosno oni koji bi bili lojalni Prištini i Samoopredeljenju.
Na taj način bi zauvek prekinuo sve veze s Beogradom, što bi Prištini dalo odrešene ruke ne samo u pregovorima sa Beogradom već i apsolutnu vlast nad životima i budućnosti preostalih Srba na Kosovu.
0 komentara