Maćedonci: Naoružavanje Srbije destabilizuje region

Maćedonci
Izvor: Kosovo Online

Ministar odbrane Ejup Maćedonci rekao je da naoružavanje Srbije vidi kao destabilizaciju regiona i sprečavanja njegove integracije u EU i Nato, kao i pretnju integritetu i bezbednosti građana, prenosi Ekonomija onlajn.

On je rekao da pretnje na Kosovu postoje, zbog činjenice da „terorističke grupe na čelu sa Milanom Radoičićem, koji su izveli teroristički napad na Kosovu“, slobodno lutaju, treniraju i sprovode aktivnosti po Srbiji.

„S obzirom na to da je nakon napada 24. septembra najveći deo grupe koju je predvodio Radoičić otišao u Srbiju, normalno je da se opasnost na našoj teritoriji smanjila. Ali uvek postoji rizik da grupe poput Radoičićeve grupe, i same Radoičićeve grupe, razviju slične terorističke aktivnosti sa političkim ciljevima, koje uvek podržavaju strukture u Srbiji. Dok Radoičićeva grupa i druge kriminalne i terorističke grupe slobodno kruže Srbijom, štaviše, tamo se obučavaju i sprovode svoje aktivnosti, procenjujemo da sličnih rizika i dalje može biti“, kazao je Maćedonci.

Poručio je da su sada stvoreni mnogi preduslovi da se to ne dogodi i da su te preduslove stvorile kosovske institucije ali i pojačano prisustvo trupa Kfora duž linije sa Srbijom.

Dalje je dodao da Srbija nastavlja da ima „hegemonistički pristup u odnosu na Kosovo i druge susedne zemlje“. Prema njegovim rečima, Srbija i dalje drži oko 70 odsto njenih vojnih kapaciteta na jugu i 48 baza srpske vojske i žandarmerije duž linije sa Kosovom.

„Ovaj pristup se često prevodi u različite aktivnosti poput diplomatskih, ekonomskih, dezinformacionih, kao i vojnih i podrške nekonvencionalnim jedinicama i terorističkim grupama, kao što je bio slučaj Radoičićeve grupe. Same zalihe naoružanja koje Srbija dobija iz zemalja istoka je pokazatelj agresivnog pristupa Srbije u odnosu na susede", rekao je on.

Ove postupke Srbije, kosovski ministar povezuje sa podrškom Rusije, opisujući je kao pokušaj destabilizacije regiona i sprečavanja njegove integracije u EU i Nato, integriteta i bezbednosti njenih građana.

„Na primer, borbeni avioni su ofanzivna sposobnost, ali čak i dronovi samoubice koji se proizvode u srpskim fabrikama su ofanzivna sposobnost. Normalno, naša zemlja kao demokratska zemlja nema nameru da gradi vojne kapacitete za napad na bilo koji ugao i u tom pogledu smo sve jači, ali uvek da zaštitimo Kosovo, da zaštitimo njegov integritet i teritoriju, da zaštitimo naše građane, bez obzira na etničku ili versku pripadnost. Ovo osnaživanje nas je nateralo da ne osećamo strah pred ovim pretnjama, već da uvek budemo oprezni i oprezni kako bismo se razvijali, organizovali i jačali za potrebe odbrane naše zemlje“, rekao je on.