Ministarstvo: Nezakonito postupanje Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Srbije demantovalo je danas navode pojedinih članova Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine, kojima se, kako ističu, tendenciozno dovodi u pitanje zakonito i profesionalno postupanje ovog ministarstva.
U saopštenju se naglašava da članovi nacionalnog saveta moraju dosledno poštovati i sprovoditi, kako odredbe svojih opštih akata, tako i odredbe zakona, kako bi obezbedili nesmetano funkcionisanje i zakonito postupanje i isključili svaki oblik politizacije rada, neprofesionalnosti i nezakonitosti.
Povodom konkursa o raspodeli sredstava iz oblasti poljoprivrede, koji je raspisao Nacionalni savet albanske nacionalne manjine, Ministarstvo je u skladu sa Zakonom o nacionalnim savetima nacionalnih manjina sprovelo postupak nadzora nad zakonitošću rada i akata.
Tom prilikom je, navode, utvrđeno da je Nacionalni savet, na sednici 26. oktobra prošle godine doneo nezakonitu odluku o raspisivanju javnog poziva za subvencionisanje poljoprivrednih kultura.
Naime, utvrđeno je da Nacionalni savet nema ovlašćenje da raspisuje konkurs u oblasti poljoprivrede, već samo ima poverena određena javna ovlašćenja da odlučuje o pojedinim pitanjima iz oblasti kulture, obrazovanja, obaveštavanja i službene upotrebe jezika i pisma.
S tim u vezi, Ministarstvo je dopisom od 9. decembra prošle godine predložilo da Nacionalni savet na prvoj narednoj sednici ukine ili poništi pomenutu odluku, budući da je utvrđeno da je ona nezakonita, kao i u suprotnosti sa Ustavom.
Nakon toga, objašnjavaju u Ministarstvu, Nacionalni savet je održao sednicu 27. decembra 2024, na kojoj je, umesto da poništi spornu odluku, nastavio proceduru dodele sredstava, tako što je doneo novu odluku kojom se određuje iznos za dobitnike jednokratne finansijske podrške po raspisanom konkursu.
S tim u vezi, Ministarstvo je 27. januara ove godine donelo rešenje kojim se poništava Odluka o raspisivanju javnog poziva za subvencionisanje poljoprivrednih kultura, koju je doneo Nacionalni savet albanske nacionalne manjine krajem oktobra prošle godine.
U odnosu na postupak razrešenja predsednika Nevzada Ljutfia, izbora novog predsednika Enkela Redžepija, kao i razrešenja i imenovanja članova drugih organa Nacionalnog saveta, o čemu je odlučivano na istoj sednici kada je doneta sporna odluka, Ministarstvo ističe da je na osnovu dostavljene dokumentacije, uz prijavu za upis promena u Registar nacionalnih saveta, utvrđeno da je odlučivanje o pojedinim tačkama dnevnog reda sprovedeno suprotno odredbama Statuta Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine i Poslovnika o radu.
Naime, utvrđeno je da predlog za imenovanje novog predsednika ovog saveta nije podnet blagovremeno, budući da je sačinjen 27. decembra 2024. i da je istog dana zaveden u Nacionalnom savetu.
Time je prekršen Poslovnik o radu, kojim je propisano da se, uz poziv za sednicu Saveta, članovima dostavlja predlog dnevnog reda i drugi materijali koji se odnose na dnevni red sednice, kao što je propisano i da se predlozi koji se odnose na izbor, imenovanja, razrešenja i prestanak funkcije dostavljaju najkasnije 24 sata pre određenog početka sednice Saveta.
Iz navedenog proizilazi da odluka o izboru predsednika Nacionalnog saveta albanske nacionalne manjine, na osnovu koje je izabran Enkel Redžepi, ne može proizvoditi pravno dejstvo, jer postupak izbora predsednika nije sproveden u skladu sa odredbama Poslovnika o radu, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Budući da je u nastavku sednice Redžepi preuzeo predsedavanje, utvrđeno je da odluke donete u daljem toku sednice ne mogu proizvoditi pravno dejstvo.
Iz Ministarstva dodaju i da su dopisom od 28. januara obavestili Nacionalni savet o svim utvrđenim nepravilnostima i predložili mu da sve nezakonite odluke donete na poslednjoj sednici ukinu ili ponište na prvoj narednoj, odnosno da postupak izbora predsednika sprovede u skladu sa odredbama Zakona i opštim aktima Nacionalnog saveta.
„Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog u ovakvim i sličnim situacijama ima identičnu praksu postupanja prema svim nacionalnim savetima nacionalnih manjina“, zaključuje se u saopštenju.
Inače, zamerke i optužbe na račun Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog stigle su i iz Nacionalnog saveta Albanaca, ali i iz kosovske vlade, konkretno od zamenika kosovskog premijera Besnika Bisljimija, koji je u dva navrata uputio oštre reči Beogradu.
Još početkom decembra, tadašnji predsednik Nacionalnog saveta Albanaca Nevzad Ljutfiu, iako sa jasnom odlukom Ministarstva, poručio je da to telo neće poništiti konkurs za subvencije albanskim poljoprivrednicima u Bujanovcu, Preševu i Medveđi iz fonda Vlade Kosova.
Nedugo posle njega oglasio se i Bisljimi koji je osudio, kako je naveo, „napore srpskih vlasti da zaustave donaciju namenjenu subvencionisanju albanskih poljoprivrednika u Preševu, Bujanovcu i Medveđi“. Poručio je i da „Srbija nema pravo da koči podršku Kosova Albancima u ’preševskoj dolini’“.
Optužbe iz Prištine stigle su i pre nekoliko dana, jer je Bisljimi u odbijanju Ministarstva da Redžepija upiše kao novog predsednika Nacionalnog saveta video „deo veće strategije za diskriminaciju Albanaca u ’preševskoj dolini’, blokiranje njihovog ekonomskog razvoja i podrivanje njihovih legitimnih institucija“.
Naveo je da Srbija zapravo blokira rad Nacionalnog saveta, tvrdeći da za to nema zakonsku osnovu, i dodajuću da su oba slučaja „političko mešanje, kršenje prava Albanaca i eklatantan prikaz diskriminacije Albanaca od strane srpskog režima“.
0 komentara