Muhadžiri: Najvažnija podela Kurtija i Osmani po pitanju ZSO

Artan Muhadžiri
Izvor: Kosovo Online

Najvažnija podela između kosovske predsednice Vjose Osmani i premijera Aljbina Kurtija je po pitanju ZSO i u odnosu sa međunarodnom zajednicom, smatra politički analitičar Artan Muhadžiri. Kako ističe za Kosovo onlajn, dok je pristup Osmani prema međunarodnoj zajednici pragmantičniji, Kurtijevi načini ophođenja su radikalniji.

Muhadžiri kaže da su Kurti i Osmani na početku želeli da pošalju sliku harmonije, što je, dodaje, nemoguće, jer dolaze iz različitih sredina.

"Sada su te podele postale mnogo vidljivije. Mislim da je najvažnija podela u odnosima sa međunarodnom zajednicom, jer Kurti ima radikalnije načine ophođenja sa međunarodnom zajednicom, Sjedinjenim Američkim Državama i najvažnijim članicama EU, kao što su Nemačka, Francuska i Italija. Predsednica Osmani tu ima realniji i pragmatičniji način ophođenja", rekao je Muhadžiri.

Još jedna velika podela u stavovima između Kurtija i Osmani je nacrt ZSO, zbog čega je i došlo do najnovijeg sukoba između lidera Kosova.

"Posebno kada je u pitanju Zajednica srpskih opština, postoji velika razlika, jer je premijer imao priliku da pošalje nacrt Ustavnom sudu, nije to uradio. Predsednica Osmani je bila više za taj korak i ulazak u Savet Evrope, i mislim da je to najvažnija podela", dodao je Muhadžiri.

Osmani je dolaskom u Samoopredeljenje donela i svoje glasačko telo, pa bi sukob sa Kurtijem, kao predsednikom te stranke mogao da znači i 300.000 glasova manje, koliko je Osmani osvojila na predsedničkim izborima.

"Očigledno je da je uzela glasove od DSK i poslala ih Samoopredeljenju. To su njeni glasovi, pa ako ne bude u dobrim odnosima sa Samoopredeljenjem, ti birači neće ponovo glasati za tu partiju", dodaje Muhadžiri.

Kurti i Osmani poslali su sliku mlade generacije lidera koja je spremna da sarađuje, kaže Muhadžiri, i dodaje da se sukobom narušava i njihov imidž i budi razočarenje kod glasačkog tela.

"Takođe, postoji veliki problem sa imidžom Kurtija, kao i imidžom odnosa Kurtija i Osmani, jer su oni posle izbora 2021. godine stvorili sliku mladog rukovodstva, mlade generacije lidera koji su konstruktivniji i spremniji da sarađuju jedni sa drugima od starije generacije lidera, ali sada im se isto dešava. To će biti veliko razočarenje za glasače na Kosovu, jer su se nadali novom iskoraku, novoj epohi političkog liderstva, a sada ih ovo vraća na mediokratske političke igre koje smo videli u poslednjih 25 godina", zaključio je Muhadžiri.