Musliju-Šoši: Međunarodni partneri ne traže ništa na šta Kurti nije pristao u Ohridskom sporazumu

Ariana Musliu Šoši
Izvor: ekonomia Onlajn

Nakon otvorenih stavova Nemačke i Francuske da Kosovo treba da počne da radi na formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom, kako bi se pridružilo Savetu Evrope, poslanica u Skupštini Kosova iz redova Demokratske stranke Kosova, Ariana Musliju Šoši, rekla je da "prijateljske zemlje ne traže ništa više od onoga što je dogovorio premijer Aljbin Kurti Ohridskim sporazumom".

"Ovo su deklaracije naših prijateljskih zemalja koje su i u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope u svojim istupima zahtevale i da bude opipljivih koraka u pogledu opredeljenja za sprovođenje Asocijacije. Sada međunarodni partneri ne traže ništa na šta Kurti nije pristao u Ohridskom sporazumu. Zato traže implementaciju. Ipak, uzimam u obzir da su oni već izgubili veru u obećanja ove vlade i u njihovo sprovođenje, cenim da traže opipljive korake u vezi sa ovim svojim zahtevom kako bi se glasalo na sednici Komiteta ministara", rekla je Musliju-Šoši intervjuu za "Telegrafi”.

Dodaje da vlada treba da ima punu koordinaciju sa "međunarodnim saveznicima i lobira kod zemalja koje nisu upoznate sa Kosovom, ali su članice i imaju pravo glasa u Komitetu ministara Saveta Evrope".

"Ono što cenim je da treba da postoji puna koordinacija i da se uzmu u obzir zahtevi naših saveznika, posebno država koje priznaju Kosovo, i da  se lobira i kod zemalja koje nas nisu priznale", navela je Musliu-Šoši.

Upitana šta misli o lobiranju Srbije protiv članstva Kosova u Savetu Evrope, ona je rekla da je to očekivano.

"Ne verujem da ima Albanaca koji očekuju da Srbija lobira za članstvo Kosova u bilo kojoj organizaciji. Normalno, to se očekuje, ali znamo da to krši Ohridski sporazum. Znamo da to krši i preliminarne dogovore Brisela, ali Srbija nije poštovala nijedan do sada postignut dogovor. Dakle, nije ništa novo da Srbija moćno lobira protiv Kosova", naglašava.

Kako ističe, u Savetu Evrope ima 46 zemalja članica, a od njih, 34 su priznale Kosovo.

"Potreban nam je 31 glas da bismo postali članica. Nadam se i ohrabrujem vladu, premijera, ministra spoljnih poslova, predsednika da ne štede ništa i lobiraju, jer je to zamah koji Kosovo treba da iskoristi i bude punopravan član najvažnije političke organizacije, a to je Savet. Evrope“, navela je političarka.