Mustafa: Ne zanima me ko će biti predsednik, treba podržati naše ljude u Specijalnom sudu

Isa Mustafa
Izvor: Kosovo Online

Za razliku od lidera Alijanse za budućnost Kosova Ramuša Haradinaja koji želi mesto predsednika i Vjose Osmani koja je vršilac dužnosti kosovskog predsednika, lidera Demokratskog saveza Kosova Isu Mustafu ne zanima ko će biti predsednik, jer je fokusiran na podršku haškim optuženicima, prenosi Gazeta Ekspres.

Mustafa je za taj list izjavio da je u ovom trenutku važno podržati one koji se suočavaju sa procesom u Specijalnom sudu.

Prema njegovim rečima treba uspostaviti platformu koja će međunarodnoj zajednici predstaviti čistu borbu OVK i podsetiti na zločine Srbije na Kosovu.

„U ovom trenutku sam spreman da razgovaram sa svima, kako da organizujem i podržim naše ljude koji se suočavaju sa procesom Specijalnog suda, da se brinu o njihovoj zaštiti, jer su sada samo osumnjičeni i samo suđenje može dokazati njihovu krivicu, moramo napraviti platformu za predstavljanje međunarodnoj javnosti i podsetit se čistog rata OVK i srpskih zločina počinjenih na Kosovu“, rekao je Mustafa.

Komentarišući izjave lidera ABK Ramuša Haradinaja da će ukoliko on ne bude predsednik uslediti izbori, Mustafa je rekao da ga uopšte ne brine ko želi da postane predsednik Kosova.

„Trenutno me ne brine ko želi da postane predsednik Kosova ili da igra ulogu predsednika. Zabrinut sam zbog teške i tužne situacije u kojoj se nalazimo i potrebe da budemo jedinstveni u interesu zemlje“, rekao je Mustafa.

Potvrdio je da je imao telefonski razgovor sa novim predsednikom Demokratske partije Kosova Enverom Hodžajem, ali da nisu razgovarali o mestu predsednika.

„Nisam se sreo sa Enverom Hodžajem. Razgovarao sam s njim telefonom o situaciji. Nismo razgovarali o predsedniku ili vladi“, rekao je Mustafa.

Prošlog četvrtka predsednik Hašim Tači podneo je ostavku, zbog odlaska u Hag i suočavanja sa optužbama Specijalnog suda za ratne zločine. U Hagu su i Jakup Krasnići, Kadri Veselji i Redžep Seljimi.

Nakon Tačijeve ostavke, vršilac dužnosti predsednika Kosova je Vjosa Osmani, pristalica Aljbina Kurtija, koja je favorizovala stavove Samoopredeljenja nakon raskida koalicije DSK –PS.

U ovoj situaciji Ramuš Haradinaj u svakom javnom nastupu stavlja veto na mesto predsednika i preti da će Kosovo ukoliko on ne bude predsednik, izaći na nove izbore.

Mustafa, pre nekoliko dana, nije negirao mogućnost izlaska na nove izbore ako se ne slože oko imena predsednika.

Čak je rekao da na osnovu političke moći, DPK pripada mesto predsednika, jer kako je naveo DSK ima premijera, a Samoopredeljenje predsednika parlamenta.

Osmani će biti v.d, predsednik u narednih šest meseci,  i za to vreme se mora završiti postupak glasanja za novog predsednika.