Nastavljena sednica Skupštine Srbije o Kosovu

Skupština Srbije o Kosovu
Izvor: Kosovo Online

Posebna sednica Skupštine Srbije, na čijem je dnevnom redu Izveštaj o pregovaračkom procesu sa Prištinom, od 1. septembra do 15. januara, nastavljena je danas u 11 sati, uz prisustvo predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Jučerašnji deo sednice obeležio je incident, do kojeg je došlo kada su predstavnici opozicionih stranaka, nakon skandiranja i razvijanja transparenata, krenuli ka mestu na kojem je sedeo predsednik i prekinuli njegovo obraćanje.

Na to su reagovali poslanici SNS, ali i obezbeđenje, došlo je do koškanja, a atmosfera je bila na ivici fizičkog sukoba.

Predsednik Vučić predstavio je juče poslanicima plan od 10 tačaka o politici Srbije u narednom periodu.

Govorio je i o francusko-nemačkoj predlogu, za koji je rekao da je veoma težak za Srbiju, a posebno se osvrnuo na tačku 4, za koju je rekao da je najteža, jer se u njoj navodi da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u bilo kojoj međunarodnoj organizaciji.

Poručio je da će politika Srbije biti pre svega očuvanje mira i stabilnosti, insistiranju na Zajednici srpskih opština i bezbezbednosti srpskog naroda na Kosovu.

Tokom jučerašnjeg dela sednice, koja je trajala gotovo 11 sati, svoje stavove izneli su šefovi poslaničkih grupa vladajuće većine i opozicije.

Stranke vladajuće većine najavile su podršku Izveštaju i predsedniku Vučiću u nastavku razgovora, dok je opozicija zamerila što nisu imali prilike da vide predlog, kritikujući dosadašnji način vođenja dijaloga sa Prištinom, a deo opozicionih poslanikzaa tražio da se francusko-nemački predlog bez odlaganja odbaci.

Sednicu i danas, sa balkona skupštinske sale, prate predstavnici Srpske liste, kao i Srbi sa Kosova koji su u proteklom periodu bili na meti prištinskih ekstremista.