Starović na obeležavanju 108. godišnjice Bitke na Kajmakčalanu: Bez slobode nema države

Godišnjica obeležavanja Bitke na Kajmakčalanu
Izvor: Kosovo Online

Državnom ceremonijom odavanja počasti i polaganja venaca danas je obeležena 108. godišnjica od Bitke na Kajmakčalanu, a državnu delegaciju predvodio je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.

On je podsetio na stihove Alekse Šantića posvećene srpskim junacima sa Kajmakčalana jer je, kako je naveo, pesnik dobro znao da je "svaki od njih bio kralj Leonida srca lavljega, kralj kojeg ne čini kruna na glavi jer mu je nadmoćna sila uvek može skinuti kao što ga može proterati iz zemlje".

"Ali mu nikada ne može iz srca iščupati ljubav prema svojoj otadžbini, želju i pravo da se u nju pobednički vrati. Sa punim pravom se ovaj srpskom krvlju natopljeni vrh planine Nidže poredi sa Termopilima, ali i sa Jerusalimom, ali ka Jerusalimu se ne putuje, ka njemu se hodočasti", poručio je Starović, navodi se u saopštenju Ministarstva.

Prema njegovim rečima, svaki pripadnik srpskog roda trebalo bi bar jednom u životu da poseti ovo sveto mesto.

"I verujem da bi svaki pripadnik roda našeg bar jednom u životu trebalo da poseti ovo sveto mesto, udahne ovaj vazduh, oseti ovaj vetar koji ovde stalno duva, kamenito tlo pod svojim đonovima jer će tek tada i tako potpuno razumeti naše div junake, njihovu hrabrost i odlučnost, njih koji su  tih poslednjih dana septembra 1916. godine svakoga dana nadirali ka ovim neosvojim položajima „Borisovog grada“, kako ga je neprijatelj nazivao položajima koji su više puta menjali posed da bi naši junaci konačno odbacili mrskog neprijatelja  i stupili na tlo Kraljevine Srbije. Nakon oslobođenja Kajmakčalana u narednih mesec i po dana oslobođen je i Bitolj, tada drugi najveći grad u Kraljevini Srbiji. Zapitajmo se odakle takva nadljudska hrabrost našim vojnicima", istakao je ministar.

Kako je naveo, svaki od njih od prvog do poslednjeg u stroju dobro je znao da "Kajmakčalan predstavlja kapiju slobode i vrata Srbije, da se iza Kajmakčalana nalazi otadžbina, da se iza Kajmakčalana nalaze njihove žene i deca, njihovi očevi i majke, njihove kuće i njive, njihove crkve i grobovi predaka po kojima gazi tuđinska čizma".

"Svaki od njih je dobro znao koja je vrednost slobode jer je za tu slobodu bio spreman da plati najveću cenu. Tu slobodu koju mi danas isuviše često uzimamo zdravo za gotovo, a za koju su oni položili svoje živote. Dobro su znali, svaki od naših div junaka da nam slobode nema bez naše države. I ako postoji jedan nauk koji nam iza njih ostaje, jedan zavet koji moramo da istunimo, to je da čuvamo i branimo danas u miru našu jedinu Otadžbinu, da je činimo snažnom i moćnom, modernom i prosperitetnom, a pre svega nezavisnom i suverenom, jer tako ćemo odužiti dug prema našim herojskim precima, jer jedino tako ćemo taj dar slobode moći da ostavimo našim potomcima i naraštajima koji dolaze iza nas", ", ocenio je Starović.

Neka je večni pomen i slava našim herojima sa Kajmakčalana, prerano sasečenim izdancima naslavnijeg naraštaja u srpskoj istoriji i neka je večna slava svim borcima koji su pali za slobodu naše jedine otadžbine, zaključio je ministar.

I ministar odbrane Bratislav Gašić je u pratnji brigadnog generala Gorana Momčilovića i pukovnika Dragana Stanišića položio venac kod Spomen-kapele i kraj Spomen-kosturnice srpskih vojnika na Kajmakčalanu.

Gašić je takođe istakao da je Kajmakčalan sveto mesto i simbol junaštva, žrtve i nepokolebljive borbe srpskog naroda za slobodu.