Od ostavke Srba pravosudni sistem na severu suočen sa izazovima

U izveštaju koji je objavio Centar za zastupanje demokratske kulture sa sedištem na severu Mitrovice navodi se da se pravosudni sistem na severu Kosova suočava sa velikim izazovima, nakon jaza izazvanog ostavkom Srba u novembru 2022. godine.
Prema podacima izveštaja, Osnovni sud u Mitrovici napustilo je ukupno 144 srpskih službenika, Osnovno tužilaštvo 32, kao i pet sudija i 12 članova pomoćnog osoblja koji su napustili ekspozituru Apelacionog suda u Mitrovici.
Izvršni direktor ove organizacije Dušan Radaković rekao je da su ostavke svojevrsni protest protiv neformiranja Zajednice opština sa srpskom većinom i drugih kršenja dogovora postignutih u Briselu u pregovorima o Kosovu i Srbiji.
"Od novembra 2022. godine albanske sudije imaju poteškoća. Percepcija nakon razgovora naših istraživača sa albanskim sudijama je da je većina njih izjavila da su se suočili sa izazovima nakon ovih ostavki, uglavnom zbog nedostatka sudija i velikog obima posla. Ipak, kažu da nisu ostavili rupe u ispunjavanju obaveza. Na pitanje o povratku srpskih sudija, svi oni navode da čekaju njihov povratak pošto su imali profesionalnu saradnju", rekao je.
Predsednik Apelacionog suda Valjon Totaj rekao je da je ostavkama srpskih službenika na severu ograničen pristup pravdi u utvrđenim rokovima. Zbog toga, rekao je on, sudovi ulažu kontinuirane napore da se predmeti distribuiraju i završe na celoj teritoriji Kosova.
"U radu je bilo ukupno 27 krivičnih predmeta, ovi predmeti su dostavljeni Apelacionom sudu u Prištini i svi su okončani. Pored ovih, bilo je i 187 predmeta građansko-pravne prirode, bilo spornih, vanparničnih ili čak izvršnih, za koje mogu da kažem da je oko 80 odsto, a možda i više, okončano", rekao je.
Gzim Šalja iz Kosovskog instituta za pravosuđe rekao je u razgovoru za Glas Amerike da je politički pritisak potkopao jedno od najvećih dostignuća dijaloga Kosova i Srbije, a to je integracija pravosuđa na severu.
"Problem u ovoj situaciji je što je integracija srpskih sudija i tužilaca obavljena na osnovu međunarodnog sporazuma uz posredovanje Evropske unije. Kao IKD, više puta smo govorili da i Evropska unija treba da ima proaktivniju ulogu u ovom pravcu kako ne bi dozvolila da pitanje sudija i tužilaca bude stvar dnevne politike, na način da srpske sudije i tužioci stalno u nekom obliku prete dnevnoj politici ostavkom iz pravosudnog sistema", kaže Šalja.
Sudski savet i Tužilački savet Kosova još nisu odobrili ostavke od pre dve godine, zadržavajući radna mesta za sudije i tužioce, kad god su spremni da se vrate na posao.
Šalja kaže da ne postoji zakonski rok koji ograničava Sudski savet za odobravanje ostavki.
"Dok vidimo da ima masovnih ostavki, onda jednostavno njihovo odobrenje znači na neki način nestrateški postupak, postupak koji jednostavno dozvoljava da se desi raspad pravosuđa na severu i da to na kraju šteti građanima Kosova. Reč je o specifičnoj situaciji sa kojom se Sudsko-tužilački savet do sada nije susreo, da jednostavno ostavi priliku da ne uništi ono što je trebalo godinama i godinama da se postigne, a to je integracija pravosuđa na severu zemlje", rekao je.
Kosovski institut za pravosuđe preporučuje da se intervencijom Evropske unije u ovoj situaciji garantuje sprovođenje sporazuma kojim posreduje blok za integraciju pravosudnog sistema na severu Kosova, uz napomenu da je završetak predmeta nedovoljan, ako građani tog kraja nemaju pravo poverenje u pravosudni sistem zbog nedostatka zaposlenih iz redova srpske zajednice.
0 komentara