Radičević: Jasna poruka Šolca da Nemačka u Srbiji vidi partnera

Nenad Radičević
Izvor: Kosovo Online

Dopisnik RTS iz Berlina Nenad Radičević ocenio je da je dolazak kancerala Nemačke Olafa Šolca i evropskog komesara za međuinstitucionalne odnose i strateško predviđanje Marša Šefčoviča u Beograd, jasna potvrda koliko je EU i Nemačkoj značajna saradnja sa Srbijom u eksploataciji litijuma.

“Očigledno je da je i Evropskoj komisiji i kancelaru Šolcu vrlo stalo do litijuma u Srbiji. Reči koje smo čuli, prosto sam iznenađen sa kojom zainteresovanošću oni to objašnjavaju, naročito kada je pitanju potpredsednik Evropske komisije Šefčovič. On je bezmalo uveren da je projekat Jadar već gotov” kazao je Radičević.

Ističe da je poruka nemačkog kancelara u Beogradu bila više nego jasna da u Srbiji vide partnera.

“Poruka Šolca jeste da je Nemačka izuzetno zainteresovana za srpski litijum, da su spremni da što se tiče ispunjavanja ekoloških standarda pomognu”, ističe Radičević.

Prema njegovim rečima ostalo je nedorečeno šta će biti u slučaju da ne dođe do ispunjenja ekoloških standarda, budući da se sličan projekat odvija i na istoku Nemačke.

Dodaje da su evropski zvaničnici govorili o Srbiji kao o partneru koji će izvoziti proizvode od litijuma u EU, ali bez jasne naznake da bi to pomoglo Srbiji bržem članstvu u EU.

“Primećeno da bi to moglo da pobošlja evropske integracije, ali Zapadnog Balkana, a ne Srbije. U tom smislu ovaj ekonomski projekat čini se vrlo važan za EU, a ne toliko da ubrza evropski put Srbije ka EU”, smatra Radićević.

Ocenjujući ekonomsku saradnju dve zemlje sve snažnijom, ipak je skeptičan da bi to bio put i da bi Nemačka mogla da promeni svoju spoljnu politiku u odnosu na pitanje Kosova.

“Što se tiče Kosova, snažnije ekonomske veze neće imati mnogo uticaja, budući da aktuelna nemačka vlada je vlada Socijaldemokrata i Zelenih i Liberala, ali to je vlada stranaka koje su vladale i 1999. za koje bombardovanje Jugoslavije i nezavisnost Kosova je završena tema. U tom smilu ne mislim da će biti nekih prevelikih ustupaka, barem tako sada ne izgleda, čak i kada je litijum na stolu”, smatra Radičević.