Radulović: Ubistvo policajca u Loznici izolovan slučaj, neće uticati na dijalog Beograda i Prištine
Vojni analitičar Vlade Radulović ističe za Kosovo onlajn da će istraga pokazati pozadinu ubistva srpskog policajca u Loznici, ali veruje da je u pitanju izolovan slučaj koji će Srbija teško iskoristiti u Briselu, imajući u vidu da je Priština brzo reagovala hapseći pomagače Fatona Hajrizija.
Radulović navodi da postoje neke "polupolitičke izjave koje smo imali prilike da čujemo poslednjih dana", kako sa prostora Kosova, tako i iz centralne Srbije, ali da će tek istraga pokazati da li postoji pozadina celog događaja koju bi mogli da tumačimo i sa organizovanog aspekta: da li je u pitanju pojedinac koji je pobegao iz zatvora i onda je pošlo sve kako ne treba ili je u pitanju nešto drugo.
"Ja ne bih mogao da tumačim rezultate istrage, zapravo ih i ne znam i od toga će mnogo zavisiti šta se u budućnosti može događati. Ja i dalje ovo posmatram kao jedan individualni slučaj koji se nažalost desio, tako da verujem da se tako nešto neće ponoviti u budućnosti", kaže naš sagovornik.
On ističe drugi segment situacije, koji je takođe veoma značajan.
"Vi ste ovde imali situaciju da se u određenim krugovima kosovskih Albanaca na KiM zapravo lice koje je usmrtilo pripadnika MUP-a RS i ranilo njegovog kolegu veliča, da se slavi kao neki mučenik, kao heroj, što je skandalozno, pre svega imajući u vidu da je to lice koje je i te kako imalo krivični dosije, dakle lice koje je višestruki povratnik, koje je pobeglo iz zatvora, koje je procesuirala Kosovska policija i kosovske privremene institucije i vi sada takvo lice slavite. To je sa jedne strane poražavajuće samo po sebi, jer pokazuje kakvo je društvo zapravo na prostoru KiM", navodi Radulović.
Dodaje da to potkrepljuje i činjenicu da postoji sistematsko, višedecenijsko uništavanje odnosa Albanca i Srba na Kosovu.
"Zapravo je predstavljeno da sve što je protiv Srba i Srbije, predstavlja povod za neko slavlje, za neko veličanje. A kada imate takve okolnosti u jednom društvu koje su u dobrom delu tog društva prihvatljive ili opšteprihvatljive, onda mi teško možemo govoriti o bilo kakvom potencijalnom suživotu, pomirenju, pronalaženju nekog rešenja", smatra Radulović i ocenjuje da u tom slučaju teško možemo da se radujemo budućnosti koja dolazi.
Prema njegovim rečima, slučaj Fatona Hajrizija teško može da se poveže sa dijalogom, u smislu da postane neka vrsta aduta Srbije u Briselu.
"Možda bi se stvari posmatrale drugačije, da recimo Kosovska policija i privremene prištinske institucije nisu preduzele neke korake u privođenju i hapšenju lica koja su pomogla bekstvo na prostoru KiM. Iz te perspektive bismo mogli da kažemo da institucije u Prištini ne rade apsolutno ništa. Oni su vrlo brzo reagovali i čini mi se da su na taj način nama izbili argument iz ruku. Recimo, u ranijim slučajevima, Beograd je vrlo često apelovao, ukazivao da Priština ne radi ništa po pitanju ili rasvetljavanja određenih krivičnih dela i tome slično, naročito kada su bili u pitanju napadi na Srbe ili na imovinu SPC. Vrlo su retki bili slučajevi, čak i po pitanju povratnika, boraca Islamske države koji se sa iračko-sirijskog ratišta vraćaju na prostor KiM. Ovoga puta to nije slučaj", ocenjuje.
To ne znači, objašnjava, da Beograd neće koristiti i ovaj događaj kao primer da ukaže sa čim se srpsko stanovništvo na prostoru Kosova suočava, ali i kakav uticaj takva situacija može da ima ne samo na Kosovu, već i na region, gledano sa bezbednosnog aspekta. Radulović, ipak, podseća da određeni krugovi u Briselu "nisu zaboravili dešavanja iz Banjske i sa severa Kosova".
0 komentara