Ristanović: Obnavljanje kuće Džafera Deve - poruka Srbima da nisu dobrodošlli na Kosovu

Petar Ristanović
Izvor: Kosovo Online

Obnavljanjem kuće bivšeg naciste Džafera Deve, Albanci šalju poruku Srbima da nisu dobrodošli na Kosovu, kaže za Kosovo onlajn naučni saradnik Instituta za srpsku kulturu u Leposaviću dr Petar Ristanović i ukazuje da je taj potez Prištine skandalozan, jer je neupitna Devina uloga u Drugom svetskom ratu i njegovo učešće u Holokaustu.

Budući da je kuća obnovljena uz protivljenje Kancelarije EU na Kosovu, Ristanović misli da su te poruke Evropske unije bile "čisto formalne".

"Ta priča ima svoju predistoriju, s obzirom da je kuća trebalo da bude obnovljena pod tim imenom iz sredstava koje je za neke projekte iz oblasti kulture opredelila EU. Kada se saznalo za šta je deo tih sredstava namenjen i kada su ljudi prvenstveno iz srpske zajednice alarmirali zapadne ambasade, pre svega Ambasadu Nemačke, s obzirom da je Džafer Deva bio direktno umešan u egzekuciju Srba i Jevreja na prostoru Kosova, posebno iz Mitrovice, ta sredstva su povučena. Poslata je poruka da to ne bi trebalo da se radi s obzirom da je ta nacistička prošlost Džafera Deve neupitna", ocenjuje Ristanović.

Međutim, dodaje da s obzirom da su protivljenja došla iz srpske zajednice, to je za albansku stranu došlo kao poruka da oni treba na tome dodatno da istraju, tako da su odlučili da kuću obnove iz sopstvenih sredstava i naprave memorijal Džafera Deve.

"To je samo po sebi skandalozno, budući da je učešće Džafera Deve u Holokaustu, ali i u progonu Srba, Roma i Jevreja neupitno. On nije kontroverzna istorijska ličnost. Njegova prošlost i uloga u Drugom svetskom ratu je potpuno rasvetljena i jasna", ističe Ristanović.

Na pitanje da li je u pitanju nemar ili nemoć Zapada da speči Prištinu, Ristanović kaže da je u pitanju nezainteresovanost. 

"Oni pošalju poruku da se tome protive, da to ne bi trebalo raditi i na neki način tako operu ruke od svega toga. Kosovo jeste protektorat Zapada, ali nikoga nije briga za te, uslovno rečeno, male stvari. One su male za nekoga sa Zapada koji je tu došao da odradi svoj posao u Prištini. Sa druge strane, za Srbe je to itekako bitno. Važno je za čitavu klimu koja se na Kosovu stvara i postoji. Za Albance Džafer Deva je heroj, njegova prošlost je neupitna i čista. Oni odbijaju da postoji bilo kakva druga verzija istine, što šalje poruku srpskoj zajednici da je jednostavno ono što je Deva radio u prošlosti poželjno. A Deva je radio na tome da Srba više na KiM ne bude", naglasio je Ristanović. 

Dodao je da je Džafer Deva bio zagovornik i čovek koji je sprovodio u delo formiranje "velike Albanije".

"Oni to zovu 'Nacionalna Albanija' i 'Istorijska Albanija'. Suštinski to treba da obuhvata prostor na kome žive Albanci i u čiji sastav treba da uđu čak i sadašnji delovi Crne Gore, Srbije - deo Raške oblasti, kao i Makedonije. Džafer Deva je bio ministar unutrašnjih poslova Velike Albanije, odnosno onog dela Velike Albanije koji je bio pod patronatom Italije. Deva je bio direktno odgovoran za holokaust, egzekuciju Srba i formiranje SS divizije Skenderbeg. To su lako proverljive činjenice. Međutim, zbog tog svog nacionalnog rada, on se danas percepira kao nacionalni heroj među Albancima. Potpuno su nezainteresovani za taj drugi deo njegove biografije, njegovo učešće u zločinima. Insistira se na tome da je on bio nacionalni radnik i danas se slavi na Kosovu. Njegovo ime nose škole, ulice, a sada ima i svoj memorijal", rekao je naš sagovornik. 

Ristanović zaključuje da se obnavljanjem kuće Džafera Deve šalje poruka Srbima koja je česta poslednjih meseci i godina, a to je da suštinski nisu dobrodošli na Kosovu.