Sadiku: Sve stranke ciljale izbore, nisu nudile rešenje; Krasnići: Glavna prepreka DSK
Novinar Naim Sadiku izjavio je, komentarišući još jedan neuspeh u izboru Vlade Kosova - ovog puta mandatara Gljauka Kojufce, da su sve stranke „ciljale“ nove izbore i da, iako su znali da Kosovo ide ka krizi - nisu ponudile rešenje. Sa ocenom da sve stranke žele nove izbore, saglasan je i analitičar Artan Aljijaj, dok novinar Besnik Krasnići smatra da je glavni problem stav DSK, a aktivistkinja Anita Šabani-Cacaj procenjuje da je Samoopredeljenje to koje je kupovalo vreme i iskoristilo ga, prenosi Koha.
Sadiku smatra da je predsednica Vjosa Osmani takođe doprinela političkoj krizi.
Nerazumno je, kaže, dati mandat za sastav nove vlade Gljauku Konjufci bez jasnih dokaza da Samoopredeljenje ima potrebnu podršku.
„Sve stranke su imale ovaj cilj, da pronađu neku vrstu opravdanja ili uzroka za nove izbore. Kurti je apsolutno zakazao. On je glavni krivac za sve ovo, zbog političke moći koju ima, glasova koje je dobio i odgovornosti kao stranke sa najviše mandata“, rekao je Sadiku, prenosi Koha.
Prema njegovom uverenju, mnogo je razloga zbog kojih Kurti nije uspeo da formira većinu, a jedan od njih je njegov početni pristup opozicionim strankama koji je bio samo „fasada“, ali ne i dobronamerni napor da se postigne parlamentarna većina.
Novinar Besnik Krasnići izjavio je da je glavna prepreka u višemesečnoj blokadi već mesecima DSK.
Kako kaže, DSK nije prihvatio otvoreni poziv Samoopredeljenja za saradnju, ali nije prihvatio ni saradnju sa drugim strankama, iako su DPK i ABK više puta izjavili da žele vladu bez Samoopredeljenja.
„Zašto se ovaj opozicioni blok nije ujedinio i ponudio rešenje za situaciju? Nisu rekli da će se, jer su Kurti i Samoopredeljenje veliko zlo, udružiti i formirati vladu. Glavni problem je stav koji je DSK zadržao svih ovih meseci. DSK je glavna prepreka u procesu formiranja većine. Odbili su i poziv Samoopredeljenja, ali i stavove DPK i ABK koji su izražavali stav za vladu bez Samoopredeljenja“, naveo je Krasnići.
I analitičar Artan Aljijaj mišljenja je da sve političke stranke, uključujući i Samoopredeljenje žele nove izbore.
„Sve stranke žele na izbore, čak ni Samoopredeljenje nije želelo da formira većinu. To se videlo iz izjava drugim strankama. Traže da birači ponovo izraze volju. Izjave iz opozicionih stranaka pokazuju da one ne žele da sarađuju sa Samoopredeljenjem“, primetio je Aljijaj.
Kaže da je DSK-u možda cilj da „preuzme“ ostatak opozicije, odnosno da posle izbora bude druga stranka po snazi i omogući lideru Ljumiru Abdidžikuu da postane premijer.
Konstatuje i da je logika opozicionih stranaka da „puste Kurtija da pravi greške, a zatim da iskoriste te greške na izborima“.
Politička aktivistkinja Anita Šabani-Cacaj uverena je da Samoopredeljenje nije ozbiljno razmatralo druge stranke za političku saradnju, već je samo kupovalo vreme i to vreme i iskoristilo.
„Kurti nije uložio ozbiljan napor da sedne i razmotri opozicione stranke. Čak ni u slučaju kada je Nisma ponudila saradnju. Čak je i nominacija Konjufce za mandatara bila korisna u tom trenutku, jer nije ništa promenila“, rekla je Šabani-Cacaj.
0 komentara