Selaković: Srbija odaje priznanje Diku Martiju na hrabrosti kada je izneo dokaze o zločinima OVK
Ministar spoljnih poslova Srbije Nikola Selaković je na sednici Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija posvećenoj radu UNMIK, u svojoj replici oštro osudio insinuacije Prištine vezane za navodno planiranu likvidaciju Dika Martija, upozoravajući da one mogu samo da nanesu štetu sudskom procesu koji se odvija u Specijalnom sudu za ratne zločine OVK u Hagu, vršeći dodatni pritisak na ključne svedoke ratnih zločina.
Selaković je naveo da su tvrdnje o pretnji Diku Martiju nanele veliku štetu Srbiji, ali i da Republika Srbija i njene bezbednosne intitucije ostaju posvećene saradnji sa međunarodnim partnerima i da o očekuju da ove tvrdnje budu što pre proverene.
„Srbija i ovom prilikom odaje priznanje Diku Martiju na hrabrosti koju je pokazao, svestan opasnosti u koju se upustio, kada je 2010. u svom izveštaju Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope podelio svoja strašna saznanja o zločinima počinjenim od strane OVK,“ rekao je Selaković.
"Srbija je stub mira i stabilnosti u regionu, kako su izjavili lideri skoro svih zemalja članica Saveta bezbednosti", poručio je Selaković.
Kada je o regionalnoj stabilnosti i saradnji reč, dok predsednik Vučić gradi mostove saradnje u regionu, poput inicijative „Otvoreni Balkan“, solidarne razmene deficitarnih dobara, zajedničkih infrastrukturnih projekata, Aljbin Kurti sve to ruši podrivanjem procesa dijaloga, konstatovao je Selaković.
Osvrćući se na tvrdnje "da su Kosovo i Metohija bastion demokratije, ministar je istakao da se Priština u izveštaju generalnog sekretara UN opominje da treba da poštuje svoj takozvani ustav i sudske odluke vezane za restituciju imovine Visokih Dečana".
„Moram da reagujem i na rečenicu da su, citiram, Srbi zaštićeni na Kosovu. Ako su Srbi zaštićeni, zašto 200.000 interno rasenjenih Srba sa Kosova i Metohije ne može da se vrati svojim kućama, u svoje stanove? Ako su zaštićeni, zašto već duže od 15 godina, imamo više od 43.000 nerešenih sudskih postupaka o imovinskim pravima silom oduzetim od kosovskih Srba koji su, citiram, zaštićeni. Možete li da zamislite kako oni koji nisu zaštićeni tamo žive“, naveo je ministar Selaković.
0 komentara