Stano: Na Kosovu je došlo do veoma opasne situacije, potrebna urgentna deeskalacija

Peter Stano
Izvor: Kosovo Online

Portparol EU Peter Stano ponovio je danas da Unija osuđuje incident koji se dogodio u Banjskoj i poručio da mora da dođe do deeskalacije situacije i da se nađe izlaz iz stalnih kriza na Kosovu kroz dijalog.

Stano je na konferenciji za novinare u Briselu rekao da je na Kosovu došlo do veoma opasne situacije i apelovao na obe strane da urgentno dođe do deeskalacije. 

Ponovio je da su svi stavovi EU o situaciji na Kosovu sadržani u prošlonedeljnom saopštenju svih 27 članica EU u kome se navodi veoma jasno šta Unija očekuje od obe strane.

"EU je veoma jasna - mi smo posrednik. Obe strane žele da se pridruže EU, a njihov put ide preko dijaloga. Da ne moramo da se bavimo krizama, i opasnim krizama kao što je imamo sada, nego da im pomognemo da napreduju ka normalizaciji i pomirenju. Sve to je veoma jasno rečeno u saopštenju članica EU - kako moraju da se ponašaju da bi ušle u EU", rekao je Stano.

Na pitanje albanskih novinara da li postoji mogućnost da se uvedu mere, Stano je rekao da je istraga još u toku i da se još ispituju sve činjenice o tom, rekao je Stano, terorističkom aktu.

"Mere uvedene Kosovu nisu sankcije, od starta smo rekli da je EU bila jasna da su mere privremene. Ukoliko EU nađe razlog uvešće ih i Srbiji", rekao je Stano.

Upitan da li visoki komesar za bezbednost i spoljnu politiku Đuzep Borelj ima u planu još neki sastanak na visokom nivou sa Beogradom i Prištinom, Stano je rekao da je to deo dijaloga i da će strane pozvati kada bude prigodno.