Tužilaštvo obavestilo Sud da Kurti nije postupio po njihovom nalogu

Aljbin Kurti
Izvor: Facebook

Ni nedelju dana nakon što je kosovski premijer Aljbin Kurti ignorisao nalog Osnovnog suda u Prištini da svedoči u predmetu Specijalnog tužilaštva, protiv njega još uvek nema nikakvih radnji. Zvanično, jedina razmena između dve institucije po ovom pitanju je obaveštenje Tužilaštva Sudu u kome se navodi da se svedok Aljbin Kurti nije pojavio da svedoči po nalogu suda već sedmi dan, piše Koha.

Prema pismu koje je portparol Vlade objavio na Fejsbuku u decembru prošle godine, Kurti je obavešten da će za svako nepojavljivanje biti kažnjen. Ali, Tužilaštvo nije postavilo nikakav zahtev, niti je Sud doneo bilo kakvu odluku po nalogu kojim je Kurti primoran da svedoči.

Izvori Kohe su potvrdili da je Tužilaštvo putem elektronske pošte Sudu poslalo obaveštenje, čiji je sadržaj samo jedna rečenica – da se svedok nije pojavio da svedoči 4. marta u 10 sati.

Pravosudne institucije do sada nisu razjasnile kako će dalje.

Iz Osnovnog suda u Prištini saopštili su da nameravaju da preduzmu pravne korake, jer je ovo jedan od retkih slučajeva kada se svedok ne pojavi pred pravosudnim organima.

Kurti je od decembra 2024. obavešten da bi takve mere mogle biti preduzete protiv njega.

„U skladu sa članom 120 Zakonika br. 08/L-043 Zakonika o krivičnom postupku (ZKP), dužni ste da se odazovete pozivu. U skladu sa članom 132. ZKP, Vaš nerazuman nedolazak biće osnov da Vas primoramo da dođete i možete biti kažnjeni novčanom kaznom do 250 evra. Ako i posle ove kazne odbijete da svedočite, onda možete biti zatvoreni. Zatvor traje dok ne pristanete da svedočite ili dok vaše svedočenje ne postane nepotrebno ili do okončanja postupka, ali ne duže od mesec dana“, navodi se u prvom pozivu za svedočenje od 10. decembra prošle godine.

Članom 132 stav 1 Zakonika o krivičnom postupku propisano je da sudija za prethodni postupak može, po službenoj dužnosti ili na zahtev tužioca, prinuditi svedoka da dođe radi svedočenja. 

Ukoliko se svedok ne pojavi, kodeks predviđa da sudija za svaki nedolazak kažnjava svedoka novčanom kaznom do 250 evra, a ako svedok ne svedoči ni posle novčane kazne, onda može da dobije kaznu zatvora do mesec dana – koja se suspenduje onog trenutka kada počne da svedoči.

Koha podseća na slučaj odbijanja bivšeg gradonačelnika Suve Reke Bljerima Kučija 2011. godine da svedoči u tužilaštvu Euleksa u slučaju ratnih zločina.

U ovom slučaju, nakon što je Kuči odbio da svedoči u slučaju Ljimaj i nakon što je priveden tužiocu, sud ga je prvo kaznio novčanom kaznom, a zatim mu je odredio pritvor od najviše mesec dana – za koji se očekivalo da bude suspendovan onog trenutka kada je počeo da svedoči.

Premijer Kurti je u više navrata tražio da tužioci dođu u njegovu kancelariju, ali mu je sud naložio da svedoči u tužilaštvu.

Iz Vlade Kosova nisu želeli da pruže odgovor na ovo pitanje, navodi Koha.

Kurti je pozvan da svedoči u vezi sa sumnjama tužilaštva u slučaju robnih rezervi. Tužilaštvo sumnja da je prilikom otkupa proizvoda za robne rezerve budžet oštećen za oko 600.000 evra.