Zarić: Hapšenja Srba još jedan pokušaj politizacije slučaja Račak

Slađana Zarić
Izvor: Kosovo Online

Novinarka i urednica Radio-televizije Srbije (RTS) Slađana Zarić, autorka filma „Dosije Kosovo – Račak“, na koji se danas pozvao specijalni tužilac Kosova Iljir Morina kao na dokazni materijal u okviru istrage ratnih zločina i hapšenja petorice Srba, izjavila je za Kosovo onlajn da je reč o još jednom pokušaju politizacije slučaja i nastojanju Prištine da legitimnu policijsku akciju predstavi kao ratni zločin.

Zarić podseća da je Haški tribunal odustao od slučaja Račak zbog nedostatka dokaza.

„Jako mi je žao tih ljudi koji su uhapšeni. Treba imati na umu da je Haški tribunal Račak stavio kao prvu tačku optužnice protiv Miloševića i ostalih policijskih generala, da je najveći broj svedoka u Hagu izveden upravo za slučaj Račak, a da su na kraju odustali od optužnice. To govori da je to apsolutno bilo nedokazivo. Da su mogli da dokažu, ako im je to prva i glavna tačka optužnice, apsolutno bi dokazali da se u Račku desio ratni zločin”, rekla je Zarić.

Pretpostavlja da Morina govori o snimku nastalom 15. januara 1999. godine, odnosno o snimku agencije Asošiejted pres.

„Asošiejted pres je 15. januara bio sa srpskom policijom. Ono što oni greše, niti su to jedinice Gorana Radosavljevića, to su legitimne jedinice PJP-a, tako da ne znam o kakvim identifikacijama oni govore, kada samo prisustvo pojedinih policijskih službenika u Račku u legitimnoj policijskoj akciji, apsolutno ne može te ljude da dovede u vezu sa ratnim zločinom“, istakla je.

Zarić podseća i na priznanje komandanta OVK jedinice iz Račka da je te noći dolazilo do premeštanja i odvođenja tela sa lica mesta.

„Ja se iskreno nadam da će u procesu suđenja, ako do njega nažalost dođe, oni koristiti i fotografije koje sam ja pokazala u filmu, koje upravo pokazuju da ono što oni govore da su bili civili, su bili pripadnici OVK sa naoružanjem, sa uniformom i sa vidnim oznakama jedinice OVK“, dodala je Zarić.

Dodaje da je tokom istraživanja slučaja Račak i slučaja Dubrava naišla na mnogo propusta koji ne idu u prilog tezi da se u Račku dogodio ratni zločin.

„U Dubravi je maltene bio pokušaj pobune OVK zatvorenika, tako da vi onda vidite da tu, u stvari, oni nisu mogli da dođu do onoga što se zove dokazni materijal, nisu mogli da dokažu da se tamo desio masakr. Tako da je meni ovo još jedan pokušaj politizacija te priče“, zaključila je Zarić.