Mickoski: Brza pruga Mađarska-Srbija-Makedonija-Grčka za bolju povezanost u regionu

Hristijan Mickoski
Izvor: Facebook/Hristijan Mickoski

Premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski izjavio je da je brza pruga koja će povezivati Mađarsku, Srbiju, njegovu zemlju i Grčku jedan od infrastrukturnih projekata koji će najviše transformisati ceo region, dodajući da će ta inicijativa značajno poboljšati povezanost, podstaći trgovinu, olakšati turizam i ojačati poziciju Makedonije kao strateškog tranzitnog čvorišta u Jugoistočnoj Evropi.

„Vlada je ovaj projekat postavila za glavni prioritet, prepoznajući potencijal za bližu integraciju Makedonije u regionalnu i evropsku saobraćajnu mrežu. Aktivno koordiniramo sa našim kolegama u Srbiji, Grčkoj i Mađarskoj kako bismo uskladili rokove, tehničke standarde i strategije finansiranja. Brza pruga je deo šire inicijative u okviru Agende povezivanja Evropske unije, koja ima za cilj unapređenje infrastrukture širom Zapadnog Balkana“, kazao je Mickoski u intervjuu za Faktor.

Dodaje da Severna Makedonija završava tehničke i ekološke studije za železnički deo koji će prolaziti kroz našu teritoriju te da se istovremeno radi na obezbeđivanju finansiranja od međunarodnih finansijskih institucija, uključujući Evropsku investicionu banku i Evropsku banku za obnovu i razvoj.

„Iako konkretni rokovi zavise od napretka regionalne saradnje i finansiranja, cilj nam je da započnemo izgradnju u narednih nekoliko godina. Ove inicijative naglašavaju našu posvećenost modernizaciji makedonske infrastrukture, podsticanju regionalne saradnje i poboljšanju kvaliteta života naših građana“, kazao je Mickoski.

Govoreći o fazama za moguće rešenje problema sa Bugarskom - snažnu diplomatsku akciju, iznošenje čiste istine na površinu i rešavanje problema kod kuće, on je naveo da su nedavni sastanci sa visokim međunarodnim predstavnicima učvrstili važnost dijaloga.

„Međutim, diplomatija se u ovom slučaju ne radi o popuštanju pod pritiskom, već o aktivnom angažovanju naših međunarodnih partnera kako bismo osigurali da se perspektiva zemlje razume. Naglasili smo našu spremnost da radimo konstruktivno, sve dok se u tom procesu poštuje naš suverenitet i nacionalni identitet. Dok Bugarska zadržava mehanizam veta, naši napori se fokusiraju na to da pokažemo da su evropske integracije strateška neophodnost za stabilnost i prosperitet regiona. Koristimo podršku saveznika koji priznaju da bilateralna pitanja ne bi trebalo da potkopaju šire ciljeve EU. Rešavanje domaćih pitanja – prepoznavanje značaj jačanja nacionalnog jedinstva i unutrašnje stabilnosti", naveo je.

Kako kaže, trenutno se radi na Mapi puta za vladavinu prava i reformu uprave, koji su osnova za otvaranje klastera.

„Očekujem da ova dva putokaza budu završena u narednim mesecima i time će naša država biti formalno-pravno spremna za otvaranje klastera. Što se tiče ustavnih amandmana, mi smo vrlo jasno izneli svoj stav, a to je da smo spremni da donesemo ustavne amandmane, ali poruka je jasna, donošenje ustavnih amandmana ne treba da služi samo otvaranju procesa. Moramo znati da će se ovaj proces završiti i kada“, dodao je.

Time, kako dodaje, nastoje da obezbede proces od početka do kraja pregovora.

„Insistiramo na tome, jer će, u slučaju ponovne blokade u budućnosti, u velikoj meri biti izgubljena nada među građanima i biće teško ubediti građane da ćemo jednog dana završiti u Evropskoj uniji. Čvrsto verujemo da će ove tri faze, sprovedene dosledno i odlučno, na kraju dovesti do napretka“, navodi.

Naglašava da njihov cilj nije samo da deblokiraju put Makedonije ka Evropi, već da to učine dostojanstveno i sa poštovanjem, obezbeđujući budućnost u kojoj će makedonski identitet biti sačuvan i građani Severne Makedonije imati koristi od mogućnosti koje pružaju evropske integracije.

Na pitanje o sporazumu sa Mađarskom u vezi koridora 8 i 10D, Mickoski kaže da je Vlada nasledila taj sporazum, a da je njihov stav o njegovoj problematičnoj prirodi i načinu na koji je taj isti sporazum zloupotrebljen ostao nepromenjen.

„U više navrata navodimo da ovaj sporazum sadrži klauzule koje su nepovoljne za državu, nedostaju mu transparentnost i postavlja značajna pitanja za ceo proces. Međutim, naša primarna odgovornost sada je da delujemo u najboljem interesu građana i države, balansirajući između odgovornosti i potrebe da se izbegnu dalji finansijski gubici“, naveo je Mickoski.

Kaže da je doneta odluka da se nastavi sa izgradnjom Koridora 8 i 10D jer su ti infrastrukturni projekti ključni za ekonomski razvoj Severne Makedonije i regionalnu povezanost.