Završena NATO vežba "Jaki Balkan 2023" - osam zemalja regiona u specijalnim akcijama

Zastava NATO
Izvor: Novosti

NATO je objavio specijalni dokumentarni film posvećen obuci specijalnih operativnih snaga iz Albanije, Bugarske, Grčke, Crne Gore, Severne Makedonije, Rumunije i Turske, pod nazivom "Jaki Balkan 2023", a koja je održana u Albaniji po prvi put, prenosi Reporteri.

Vežba je izvedena u uslovima povećanih pretnji Rusije našem regionu i uoči balkanske turneje generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga, navedeno je iz Alijanse, piše TV Kljan.

I Bosna i Hercegovina je učestvovala u toj multinacionalnoj vežbi kao država posmatrač i NATO partner.

"Specijalne grupe su bile integrisane jedna sa drugom, tako da je grupa bila mešavina iz različitih zemalja. Videli smo specijalne akcije kao što su padobranstvo, slobodan pad, udaranje u predmete, uništavanje vrata i druge akcije kao što su protiv vozila ili specijalne taktičke akcije, individualne i kolektivne", navedeno je.

Vojne snage su obučavane u složenim scenarijima kao što su padobranski skokovi, snajpersko delovanje i evakuacija zauzetih zgrada.

"To je važna vežba i iz perspektive NATO-a, jer okuplja ove zemlje kako bi razvile specijalne snage i zajedno povećavaju njihovu sposobnost da deluju u različitim misijama. Svrha vežbe bila je dalje jačanje saradnje između različitih vojnih jedinica tih sedam savezničkih država u odnosu na današnje bezbednosne izazove", dodaje se.