Fico: Oštra retorika nikome ne pomaže, potreban zdrav razum i pragmatizam
Premijer Slovačke Robert Fico ocenio je da oštra retorika u međunarodnim odnosima ne doprinosi rešavanju problema, već dodatno povećava tenzije, ističući da su u aktuelnim okolnostima potrebni zdrav razum i pragmatizam.
Fico je na društvenoj mreži „X“ napisao da se zalaže za racionalan i pragmatičan pristup u vođenju unutrašnje i spoljne politike, ocenivši da oštra retorika ne doprinosi rešavanju problema, već dodatno podiže tenzije.
On je istakao da je neophodno da u političkom delovanju prevladaju zdrav razum i pragmatizam.
Premijer Slovačke je izneo tri zapažanja o aktuelnim međunarodnim odnosima, osvrćući se na Mađarsku, Nemačku i odnose Evropske unije i Rusije.
„Novi mađarski premijer je nedavno izjavio da se Mađarska graniči samo sa sobom. Ne znam kako je drugde, ali na severu se Mađarska graniči sa suverenom Slovačkom, ponosnim Slovakinjama i Slovacima, ponosnom vladom i premijerom koji je ponosni Slovak. Jake reči to neće promeniti,“napisao je on.
Fico je ocenio da je i Berlin snosio posledice, kako je naveo, oštre političke retorike.
„Nemačka je takođe platila cenu oštre retorike svog kancelara. Nije uspela da obezbedi izbor za nestalnu članicu Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. Takav međunarodni neuspeh za tako veliku i moćnu zemlju teško je objasniti,“zaključio je on.
Fico je ukazao i na, kako smatra, rastući broj evropskih lidera koji se zalažu za dijalog sa Rusijom, uz ocenu da će se nakon završetka rata mnoge zemlje ponovo okrenuti ruskom tržištu.
„Jake reči ne menjaju činjenicu da sve više premijera poziva na dijalog Evropske unije i Rusije. Nemačke kompanije požurile su na samit u Sankt Peterburgu u Rusiji kako ne bi propustile prilike koje se tamo nude. Često sam govorio da će, čim se rat završi, svi žuriti da se vrate na rusko tržište. Možda bi trebalo da se uzdržim od preuranjenog iznošenja svojih stavova,“ navodi se u objavi.
0 komentara