Gruško: Situacija na Balkanu se pogoršava zbog politike SAD, EU i Natoa

Aleksandar Gruško
Izvor: Vostok/ТАSS/ Sergej Bobiljev

Situacija na Balkanskom poluostrvu se pogoršava kao rezultat politike SAD, Natoa i zemalja EU, izjavio je zamenik ministra spoljnih poslova Ruske Federacije Aleksandar Gruško, prenosi RTV.

„Situacija na Balkanu se pogoršava kao rezultat smišljene politike zemalja Natoa, Evropske unije i SAD.  Naravno, ona se zasniva na stalnom vršenju pritiska na Srbiju, kako bi je oborili sa trenutne pozicije. Za to se koriste bilo koja sredstva, uključujući podrivanje unutrašnje stabilnosti“, rekao je on na TV kanalu „Rosija 24“, prenosi Tanjug.

Prema njegovim rečima, Rusiji su očigledni pokušaji da se situacija na Kosovu destabilizuje „podrškom spolja“.

On je dodao i da EU stalno vrši pritisak na Srbiju da se pridruži antiruskim sankcijama i prizna nezavisnost Kosova, čije rukovodstvo se smatra da ne može biti kažnjeno, uz potpunu podršku Zapada.

„Tako se ponašaju prema nezavisnim državama, iako beskrajno govore da poštuju slobodu izbora. Istu situaciju vidimo i u Bosni i Hercegovini, gde vrše eklatantan pritisak na Republiku Srpsku, pokušavajući da liše bosanske Srbe njihovih iskonskih prava“, istakao je Gruško.