Košta i Fon der Lajen: Ukrajina prihvatila ponudu EU za obnovu naftovoda Družba
Ukrajina je prihvatila ponudu Evropske unije za tehničku podršku i finansiranje kako bi se obnovio protok nafte ka Mađarskoj i Slovačkoj preko oštećenog naftovoda Družba, navodi se u zajedničkom saopštenju predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen i predsednika Evropskog saveta Antonija Košte.
Kako se ističe, nakon ruskih udara na naftovod 27. januara, koji su doveli do prekida isporuke sirove nafte Mađarskoj i Slovačkoj, timovi EU vodili su intenzivne razgovore sa državama članicama i Ukrajinom kako bi se obnovio protok nafte.
„EU je ponudila Ukrajini tehničku podršku i finansiranje, što su ukrajinske vlasti prihvatile. Evropski stručnjaci su odmah dostupni. Naš prioritet je da obezbedimo energetsku bezbednost za sve evropske građane“, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da će Evropska komisija nastaviti da radi sa partnerima na alternativnim rutama za tranzit sirove nafte koja nije ruskog porekla ka zemljama Centralne i Istočne Evrope.
U pismu upućenom ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom, Košta i Fon der Lajen ponovili su da EU nastavlja da pruža snažnu podršku nezavisnosti, suverenitetu i teritorijalnom integritetu Ukrajine, kao i sveobuhvatnu političku, finansijsku, ekonomsku, humanitarnu i vojnu pomoć.
Istovremeno, Zelenski je obavestio evropske zvaničnike da se radovi na sanaciji naftovoda privode kraju i da se očekuje da će ključna pumpna stanica biti obnovljena u roku od oko mesec i po dana, ukoliko ne dođe do novih napada.
On je odbacio optužbe da Ukrajina namerno ometa transport nafte kroz Družbu, navodeći da je prekid posledica ruskih napada na infrastrukturu.
„Ukrajina je pouzdan energetski partner EU i u potpunosti poštuje svoje obaveze. Uprkos stalnim napadima, činimo sve da saniramo štetu i obnovimo rad sistema“, poručio je Zelenski.
Ukrajinski predsednik je potvrdio da Kijev prihvata ponudu EU za tehničku i finansijsku pomoć kako bi se završili radovi i razmotrila dugoročna rešenja.
Mađarska je, u međuvremenu, najavila da će blokirati zajam EU za Ukrajinu i novi paket sankcija Rusiji dok se ne obnovi protok nafte kroz Družbu.
Protok ruske nafte ka Mađarskoj i Slovačkoj obustavljen je od kraja januara, pri čemu Kijev tvrdi da je uzrok ruski napad na infrastrukturu, dok Budimpešta i Bratislava odgovornost vide na ukrajinskoj strani.
0 komentara