Oebs u Varšavi obeležava 50 godina Helsinškog akta: Potrebna nova posvećenost ljudskim pravima i demokratiji
Na početku desetodnevne konferencije o ljudskoj dimenziji Oebsa u Varšavi, povodom obeležavanja 50 godina od potpisivanja Helsinškog završnog akta, čelnici ove organizacije istakli su važnost povratka temeljnim vrednostima demokratije, ljudskih prava i vladavine prava, ocenjujući da su ti principi ključni za odgovor na savremene globalne izazove.
Konferenciju organizuje Finska koja predsedava Oebsu, uz podršku Kancelarije Oebsa za demokratske institucije i ljudska prava (Odihr), a zabeležen je rekordan broj učesnika – 1.886 predstavnika vlada, međunarodnih organizacija i civilnog društva iz svih delova Oebs regiona.
Kako je poručeno na skupu, civilno društvo ima ključnu ulogu u očuvanju stabilnosti i izgradnji demokratske otpornosti, a zaštita i osnaživanje branilaca ljudskih prava, novinara i aktivista mora biti prioritet.
Potpisivanje Helsinškog akta 1975. godine označeno je kao istorijska prekretnica jer je po prvi put bezbednosni okvir uključio i ljudska prava kao ravnopravan element sa političkim i vojnim pitanjima. Učesnici konferencije ocenili su da je današnji trenutak prilika da se preispita napredak u sprovođenju preuzetih obaveza i definišu načini za prevazilaženje aktuelnih izazova.
Direktorka Odihra Mariom Telalian upozorila je na narušavanje ljudskih prava i sve manje prostora za delovanje civilnog sektora, ocenjujući da takve pojave ne samo da razaraju društva, već i ugrožavaju samu bezbednost država.
Na konferenciji će se raspravljati i o pitanjima odgovornosti za kršenja ljudskih prava tokom oružanih sukoba, s ciljem obezbeđivanja pravde i pomirenja.
Fokus rasprava biće na jačanju demokratskih institucija, borbi protiv diskriminacije, promociji tolerancije i unapređenju osnovnih sloboda, uključujući slobodu izražavanja, medija, veroispovesti i mirnog okupljanja.
Generalni sekretar Oebs-a Feridun Sinirlioglu poručio je da je diplomatija ključna za izgradnju poverenja i stabilnog poretka, dok je posebna pažnja posvećena sve težem položaju aktivista i novinara koji se, umesto kao partneri, sve češće tretiraju kao bezbednosna pretnja.
Na konferenciji učestvuje oko 900 organizacija civilnog društva, a planirano je i 120 propratnih događaja. Učesnici su pozvali na jaču zaštitu nezavisnog novinarstva i punu primenu Oebs-ovih obaveza u vezi sa bezbednošću novinara, ocenjujući da je to ključno za borbu protiv dezinformacija i očuvanje stabilnosti.
Među govornicima na skupu su i šef poljske diplomatije Radoslav Sikorski, predsednik Parlamentarne skupštine Oebsa Pere Joan Pons Sampietro, visoki komesar Oebsa za nacionalne manjine Kristof Kamp, komesar za ljudska prava Saveta Evrope Majkl O'Flaherti i generalna sekretarka Norveškog Helsinškog komiteta Berit Lindeman.
0 komentara