Lideri EU različito o sporazumu, Merc: Sprečen trgovinski sukob, Orban: Tramp pojeo Fon der Lajen za doručak
Nakon postizanja okvirnog trgovinskog sporazuma između SAD i Evropske unije, nižu se podeljene reakcije evropskih lidera, i dok jedni smatraju da je sporazum uspeo da spreči trgovinski sukob, ima i onih koji navode da s EU pokorila SAD, pa čak i da je, prema rečima mađarskog premijera Viktora Orbana „Tramp pojeo za doručak Fon der Lajen“.
SAD su u nedelju postigle okvirni trgovinski sporazum sa Evropskom unijom, uvodeći carinu od 15 odsto na uvoz većine robe iz EU.
Francuski premijer Fransoa Bajru negativno je ocenio sporazum, prenosi Rojters.
„Tmuran je dan kada se savez slobodnih naroda, okupljenih da potvrde svoje zajedničke vrednosti i brane zajedničke interese, pomiri sa pokornošću“, naveo je Bajru.
Mađarski premijer Viktor Orban ocenio je da je predsednik SAD Donald Tramp „pojeo za doručak“ predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen.
„Ovo nije sporazum. Donald Tramp je pojeo Fon der Lajen za doručak. To se desilo. Sumnjali smo da će se ovo desiti, jer je američki predsednik teškaš kada su u pitanju pregovori, dok je gospođa predsednica perolaka“, naveo je Orban.
Sa druge strane, namački kancelar Fridrih Merc ističe da je sporazum uspeo da spreči trgovinski sukob koji bi teško pogodio nemačku ekonomiju orijentisanu na izvoz.
„Ovo se posebno odnosi na automobilsku industriju, gde će trenutne carine od 27,5 odsto biti skoro prepolovljene na 15“, naveo je Merc.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni ističe da je dobro da postoji sporazum, ali da nije upoznata sa detaljima.
„Smatram pozitivnim što postoji sporazum, ali ako ne vidim detalje, nisam u mogućnosti da ga procenim na najbolji način“, rekla je ona.
Premijer Finske Peteri Orpo ističe da sporazum donosi preko potrebnu predvidljivost globalnoj ekonomiji i finskim kompanijama.
„Mora se nastaviti rad na uklanjanju trgovinskih barijera. Samo slobodna transatlantska trgovina najviše koristi obema stranama“, istakao je Orpo.
Švedski ministar trgovine Bendžamin Dusa ističe da sporazum nikoga ne čini bogatijim, ali da je možda najmanje loša alternativa.
„Ono što se čini pozitivnim za Švedsku, na osnovu početne procene, jeste da sporazum stvara izvesnu predvidljivost“, istakao je Dusa.
Irski ministar trgovine Simon Haris navodi da sporazum pruža meru preko potrebne sigurnosti za irska, evropska i američka preduzeća koja zajedno predstavljaju najintegrisaniji trgovinski odnos na svetu.
„Iako Irska žali što je osnovna carina od 15 odsto uključena u sporazum, važno je da sada imamo veću sigurnost u pogledu temelja trgovinskih odnosa između EU i SAD, što je neophodno za radna mesta, rast i investicije“, naveo je Haris.
0 komentara