Tramp: Mogu vrlo lako da rešim finansijski problem UN

Donald Tramp
Izvor: Kosovo Online

Predsednik SAD Donald Tramp je u kratkom telefonskom razgovoru za Politiko predstavio sebe kao spasioca Ujedinjenih nacija koje su u opasnosti od finansijskog kolapsa, hvaleći se svojom sposobnošću da natera članice da plate neizmirene članarine.

Međutim, u nedelju je odbio da kaže da li će Sjedinjene Države izmiriti milijarde dolara koje duguju toj međunarodnoj organizaciji.

Tramp je, govoreći sa Floride, rekao da nije bio svestan da SAD kasne sa svojim obavezama prema UN, ali da je siguran da bi mogao „vrlo lako da reši problem“ i natera druge zemlje da plate - samo kada bi ga UN zamolile.

„Ako bi došli Trampu i rekli mu, naterao bih sve da plate, baš kao što sam naterao Nato da plati“, rekao je, govoreći o sebi u trećem licu. „Sve što treba da uradim jeste da pozovem te zemlje… poslali bi čekove za nekoliko minuta.“

Trampovi komentari usledili su nakon izveštaja Njujork tajmsa da su visoki zvaničnici UN upozorili da bi organizacija mogla biti primorana da smanji obim rada - ili čak zatvori svoje sedište u Njujorku - ukoliko ostane bez novca.

Tramp je tu ideju odbacio.

„Mislim da to nije primereno. UN ne odlaze iz Njujorka i ne odlaze iz Sjedinjenih Država, jer UN imaju ogroman potencijal“, rekao je Tramp, zauzevši zaštitnički ton prema instituciji koju je često napadao.

UN su odbile da komentarišu Trampove izjave od nedelje.

Trampove primedbe su značajne za predsednika koji se oslanja na doktrinu „Amerika na prvom mestu“, i koji je u proteklom mesecu zarobio predsednika Venecuele Nikolasa Madura, pretio udarima na Iran i zapretio preuzimanjem Grenlanda od Danske.

Tramp se takođe povlačio iz brojnih multilateralnih institucija tokom svog prvog i drugog mandata. Najnovije, u januaru je potpisao izvršnu naredbu o povlačenju SAD iz 66 organizacija, agencija i komisija, uključujući Populacioni fond UN i ugovor UN koji uspostavlja međunarodne klimatske pregovore.

Prošle godine, Trampova administracija je smanjila stotine miliona dolara strane pomoći i rasformirala USAID, i redovno prikazivala međunarodne organizacije kao sredstva kojima druge zemlje iskorišćavaju Sjedinjene Države.

U tom kontekstu, Trampova odbrana Ujedinjenih nacija - makar načelna - deluje upadljivo.

Iako je insistirao da organizacija nije ispunila svoja obećanja, opisao ju je kao instituciju koja ostaje nezamenljiva, posebno u trenutku kada se njegova sopstvena uloga na globalnoj sceni jednog dana bude završila.

„Kada mene više ne bude da rešavam ratove, UN mogu“, rekao je, priznajući da on neće uvek biti taj koji interveniše u globalnim sukobima. „Imaju ogroman potencijal. Ogroman“, zaključio je Tramp.