Jevtiq: Një tragjedi e madhe ka ndodhur në Banjskë

Dalibor Jevtić
Burim: Kosovo online

Nënkryetari i Listës Serbe, Dalibor Jevtiq, ka theksuar sonte se një javë më parë ka ndodhur një tragjedi e madhe në Banjskë dhe se duhet të bëhet një hetim ndërkombëtar për atë që ka ndodhur.

Në emisionin “Hit tvit” në Pink, Jevtiq tha se i vetmi informacion për ngjarjen ishte ajo që u publikua në media dhe se nga bisedat me kolegët e tij e kishte parë se as të tjerët nuk kishin shumë informacion.

"Ajo që ndodhi është një tragjedi e madhe, sepse është një tragjedi kur ka humbje jetësh. Sigurisht që ne nuk duhet ta shikojmë atë tragjedi vetëm nga këndvështrimi i asaj që ndodhi shtatë ditë më parë në Banjskë. Duhet të shohim se si ka ardhurur deri të ajo", paralajmëroi ai.

Jevtic kujtoi disa takime që presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka pasur me përfaqësuesit e serbëve në Kosovë, duke përmendur si shembull takimin në Rashkë më 13 tetor 2021, kur u qëlluan në veri të Mitrovicës dhe kur u plagos Sreqko Sofronijeviq.

“Edhe atëherë mund të dëgjohej dhe të shihje se si ndihen njerëzit në veri të KdheM dhe se si e gjithë situata është në prag të konfliktit. Mendoj se presidenti Vuçiq dhe drejtori i Zyrës për Kosovë dhe Metohi, Petar Petkoviq, dhe kolegët e mi nga Lista Serbe, kanë folur publikisht gati 200 herë duke paralajmëruar komunitetin ndërkombëtar për rrezikun e gjithçkaje që po bën regjimi në Prishtinë, për politikën e gabuar që po zbaton, e cila i bën njerëzit të ndihen të pasigurt dhe të kërcënuar”, tha ai.

Në ato takime, kujton ai, njerëzit thoshin se nuk mund ta duronin më atë terror dhe se nëse politika dhe diplomacia nuk jepnin rezultate, duhej të mbroheshin.

Ai tha se qëndrimi i Goran Rakiqit dhe Igor Simiqit, për të cilin njerëzit protestuan dhe kërkonin të luftonin për të drejtat e tyre në një mënyrë tjetër, nuk ishte aspak i lehtë.

“Kjo tragjedi nuk duhet parë vetëm nga ajo ngjarje, është pasojë e gjithçkaje që ka ndodhur më parë”, nënvizoi ai.

Jevtiq tha se situata e krijuar ka reflektuar shumë keq tek serbët në Kosovë.

“Jeta jonë ishte e vështirë deri të dielën e 24 shtatorit dhe marrëdhëniet janë përkeqësuar më tej dhe tensionet janë transferuar në jetën e përditshme”, shtoi ai.

Jevtiq kujtoi ngjarjen e 6 janarit, kur një pjesëtar i FSK qëlloi mbi fëmijët serbë në Gotovushë, duke shtuar se kjo ishte rezultat i politikës së artikuluar nga Kurti ndaj komunitetit serb.

“Ai shqiptar ka ardhur nga Kaçaniku dhe ka qëlluar mbi fëmijët që mbanin pemën e Krishtlindjes në ditën e Krishtlindjes. Ajo foto përshkruan më së miri gjendjen e marrëdhënieve që kemi për shkak të politikës së keqe të regjimit aktual në Prishtinë. Dhe ajo ditë ishte shumë e vështirë. Ishte e vështirë në ato rrethana të parandaloje shpërthimin e atij zemërimi të justifikuar”, shpjegoi ai.

Ai tha se situata në të cilën Lista Serbe duhet të veprojë politikisht nuk është e lehtë, sepse puna e saj është ruajtja e paqes.

Ai përkujtoi se presidenti Vuçiq tha se paqja është interesi ynë më i madh dhe se ndonjëherë duhet të marrim vendime të vështira për të pasur paqe.

“Dhe kjo tragjedi ka treguar se është më mirë të flasim njëqind ditë sesa të luftojmë një minutë. Ne do të insistojmë në këtë, por fakti që komuniteti ndërkombëtar ushtron presion dhe i shikon ngjarjet në një mënyrë tjetër, nuk e bën këtë të kuptoni llojin e terrorit që po vuan populli serb në Kosovë, kam frikë se do të ketë pasoja të këqija”, shtoi Jevtiq.

Ai shprehu keqardhjen që politika dhe diplomacia, ata që duhej t'i dëgjonin ato paralajmërime, nuk reaguan me kohë për të parandaluar tragjedinë që ndodhi shtatë ditë më parë në Banjskë.

"Mendoj se është më se e qartë se duhet të bëjmë gjithçka për të parandaluar një tragjedi të re. Që më në fund të mbretërojë paqja, edhe nga ky aspekt, ne duhet të kishim dëgjuar më shumë se çfarë ka për të na thënë presidenti Vuçiq një situatë ku rrethanat janë të tilla që ne nuk jemi, ata e kanë kuptuar mjaft mirë qëndrimin e Beogradit, gjë që nuk është aspak e lehtë”, shpjegoi ai.

Sa i përket regjistrimit audio të dëshmisë për vrasjen e serbit të plagosur, Jevtic tha se nuk ka qenë në dijeni për atë incizim, dhe se veprimet e policisë së Kosovës mund të shikohen vetëm nga këndvështrimi juridik.

Ai theksoi se edhe në një situatë konflikti të armatosur nuk lejohen ekzekutimet, për këtë arsye insiston në një hetim ndërkombëtar të ngjarjes.

"Ai hetim ndërkombëtar do të jepte përgjigje për shumë pyetje. Nuk do të doja të bëja paralele, por pyetja që shtrohet është se si ka reaguar bashkësia ndërkombëtare në situata të tjera. Unë mendoj për Maqedoninë e Veriut, por edhe për Serbinë jugore. Hetimi ndërkombëtar duhet të japë përgjigje për këtë dhe shumë pyetje të tjera”, nënvizoi ai.

I pyetur nëse Milan Radoiçiq duhej të jepte dorëheqje nga posti i nënkryetarit të Listës Serbe për shkak të mosmarrëveshjeve, Jevtiq tha se nuk është konsultuar me askënd në parti apo në krye të shtetit në Beograd.

"Ne si parti politike gjithmonë kemi avokuar që të përdorim mjete politike dhe diplomatike për të luftuar për të drejtat e serbëve në Kosovë dhe Metohi. Radoiçiq me deklaratën e tij ka dhënë përgjigje për pyetjet që janë ngritur", ka shtuar ai.

Jevtiq tha se Radoiçiq është një person që gëzon respektin e madh të serbëve në Kosovë, i cili ka ndihmuar njerëzit.
“Vetë fakti që ai doli para publikut dhe tha gjithçka për ngjarjen, tregoi se vendimi që mori nuk ishte politik, por vetëm ai dhe njerëzit që vendosën të ndërmarrin një hap të tillë si pasojë e gjithçkaje që ka qenë duke ndodhur, sidomos që nga koha e Albin Kurtit në pushtet, situata rrezikon jetën normale të serbëve në Kosovë dhe Metohi”, ka shpjeguar ai.

Ai përkujtoi se që nga deklarata e BE-së, në të cilën Prishtinës i kërkohet të de-përshkallëzohet në veri të Kosovës, ka pasur 22 lloje të ndryshme ngjarjesh të përshkallëzuara.

Jevtiq tha se Kurti i solli serbët në një situatë të pashpresë, në të cilën disa vendosën të ndërmarrin këtë hap.

Ai theksoi se KOS është cak i autoriteteve të Prishtinës, sepse kisha është mbështetja dhe shtylla e mbijetesës së popullit serb në Kosovë.

"Atyre u duhet një alibi për të kriminalizuar Kishën Ortodokse Serbe, si dhe partinë më të madhe politike të serbëve, si dhe spitalet dhe klinikat. Ambulancat u ndaluan nga policia 178 herë," shtoi ai.