Petkoviq: Vuçiq si paqeruajtës është shënjestër i sulmeve të Kurtit dhe Osmanit

Petar Petković
Burim: Tanjug

Presidenti i Serbisë, Alleksandar Vuçiq, si një gardian i sinqertë dhe konsekuent i stabilitetit të rajonit, natyrisht është një shënjestër obsesiv i sulmeve të "regjimit luftarak" të Albin Kurtit dhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, po përpiqet të shesë përralla një publiku perëndimor të keqinformuar mbi Serbinë si kërcënim, tha drejtori i Zyrës për Kosovë e Metohi, Petar Petkoviq.

Siç thuhet në njoftimin e Zyrës, Petkoviq ka reaguar ndaj deklaratës së Osmanit për median italiane “Corriera della Sera”.

“Prishtina ka më shumë frikë nga paqja, sepse në paqe shkrihet toleranca për politikën e Kurtit për shkatërrimin e dialogut dhe përpjekjen për të gjetur një zgjidhje diplomatike dhe kompromisi për problemet në Kosovë e Metohi. Vjosa Osmani mund të përpiqet të shesë përralla për serbët si kërcënim publikut perëndimor të informuar në mënyrë të pamjaftueshme, por në qarqet politike dhe diplomatike është shumë mirë e njohur se kush po përpiqet të rindez "fuçinë ballkanike të barutit"”, tha Petkoviq.

Petkoviq shtoi se është gënjeshtër e paturpshme që presidenti i Serbisë dhe serbët në Kosovë në çfarëdo mënyre destabilizojnë situatën në terren, sepse siç tha ai, faktet flasin pikërisht të kundërtën.

“Kërcënimi i vetëm për paqen janë ekstremistët të cilët të frymëzuar nga politika shoviniste e Kurtit pothuajse çdo ditë sulmojnë dhe frikësojnë popullin serb. Vetëm nga fillimi i vitit në Kosovë dhe Metohi ndodhen dhjetë sulme ndaj serbëve, përfshirë sulmet me armë zjarri ndaj fëmijëve dhe civilëve duarzbathur, gjë që ekspozon plotësisht gënjeshtrat e Vjosa Osmanit për gjoja uljen e numrit të incidenteve me motive etnike”, tha Petkoviq.

Sipas tij, e vërteta është se në Kosovë ka një shpërthim dhune që nuk është parë prej vitesh.

"Kjo dëshmon për nevojën paniku të Prishtinës për ta tërhequr Serbinë në konflikte me NATO-n, në mënyrë që të ketë një justifikim për të vazhduar mospërmbushjen e detyrimeve të marra nga Marrëveshja e Brukselit. Albin Kurti dhe avokatët e tij si Vjosa Osmani janë të gatshëm madje të provokojnë konflikte në një shkallë më të gjerë, vetëm që të mos i përmbushin obligimet e tyre në lidhje me formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe, por natyra agresive dhe luftarake e politikës së Kurtit nuk mund të kamuflohet me dezinformata dhe sulme të pabaza ndaj Serbisë dhe presidentit të saj”, ka përfunduar Petkoviq.