Vuçiq: Kemi prova, dhe do t'i ndjekim penalisht vrasësit gjakftohtë

Aleksandar Vučić
Burim: Kosovo Online

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq njoftoi se Serbia ka prova dhe do të ndjekë penalisht vrasësit gjakftohtë.

Në një prononcim për gazetarët, ai ka thënë se ka deklarata dhe prova që vërtetojnë vrasjet gjakftohtë të serbëve në veri të Kosovës.

“Vendi ynë ka prova dhe do të ndjekë vrasës gjakftohtë. Unë kam deklarata dhe fotografitë që e vërtetojnë këtë dhe histori për profesionistë të mrekullueshëm që kundërshtojnë terrorizmin serb, ju mund të mashtroni veten dhe publikun botëror, nuk mund të më mashtroni mua. Unë e di se cila është e vërteta dhe kemi prova dhe do të flasim për to publikisht”, tha Vuçiq.

Ai ka theksuar se Prishtina tani ka marrë “carte blanche” nga këshilltarët dhe ndihmësit e saj të jashtëm.

“Nuk do të më bindësh. Unë do të flas për vrasje gjakftohtë edhe nëse do të dënohem me çfarë të duan”, nënvizoi ai.

Duke komentuar letrën e Millan Radoiçiqit, Vuçiq tha se nuk ka pasur kohë ta lexojë të plotë.

“Ai do të duhet të përgjigjet, jam i sigurt se organet kompetente kanë çfarë ta pyesin. Nëse dikush mendonte se do të ikte dhe do të fshihet - nuk do ta bëjë. Ai dhe djemtë që e bënë këtë janë krenarë për këtë, e shohin ndryshe. Nuk mendoj se askush ka të drejtë të vrasë dikë. Dhe ndoshta nuk ka marrë pjesë fare në atë pjesë, kjo nuk është pyetje për ne, por për prokurorin”, tha Vuçiq.

Ai shtoi se tani policia në bazë të raportimeve të mediave duhet të mbledhë informacione të caktuara dhe më pas prokurori të marrë vendim për ngritjen e aktakuzës.

I pyetur për deklaratën e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Zhozep Borel, lidhur me masat ndaj Serbisë, ai tha se pret se çfarë do t'i thonë Serbisë.

"Njerëzit do të kuptojnë gjithçka. Kurti ka insistuar vetëm për këtë, ashtu si disa vende anëtare, disa sepse nuk kemi vendosur sanksione ndaj Rusisë dhe disa për shkak të rritjes ekonomike të Serbisë. Do të jetë interesante në Grenada kur të mblidhen 20 kundër Serbisë së vogël. Por njerëzit nuk duhet të shqetësohen, ne do të ruajmë paqen dhe stabilitetin dhe pavarësisht vështirësive të mëdha, Serbia do të vazhdojë të ecë përpara. Ne nuk do të rrezikojmë përparimin e Serbisë”, nënvizoi Vuçiq.

Lidhur me vendimin e NATO-s për shtimin e trupave të KFOR-it, ai tha: “Le NATO të dërgojë trupa, nuk na shqetëson fare”.

"Kurti nuk do të jetë në gjendje të egërsohet. Ky është një lajm i mirë," shtoi ai.

Kur është fjala për serbët në qeverinë e Kurtit, ai ka theksuar se ata nuk përfaqësojnë askënd, e më së paku serbët.

“Këta janë njerëzit që i urrejnë më së shumti serbët. Rashiq mezi priste sa më shumë të vdekur. Ai e shpiku numrin e tyre. Do të pranoj dënimet më të mëdha në botë, por serbët nuk do t'i quaj terroristë. Disa njerëz mbeten lecka përgjithmonë”, tha ai.

Lidhur me pretendimet se armët e gjetura janë nga Beogradi, ai tha se me sa duket shumë njerëz duhet të bëjnë një gjueti kundër Serbisë në mënyrë që ajo të dënohet.

"Ne nuk jemi idiotë që do të shkatërrojmë pozicionin tonë. Çfarë rëndësie ka që armët janë nga Beogradi. Nëse gjeni armë nga Beogradi në Ukrainë, a do të thotë kjo se ne e filluam luftën atje," pyeti ai.

Ai bëri të ditur se data e seancës së Këshillit të Sigurimit të OKB-së për Kosovën mund të zhvendoset në një datë më të hershme, në vend të 23 tetorit, në 9 ose 12 tetor.

Presidenti Vuçiq sot u takua me kryeministrin hungarez Viktor Orban dhe të dërguarin personal të presidentit të Emirateve të Bashkuara Arabe, Princin Kaled bin Mohamed bin Zajed Al Nahjan, me të cilin vizitoi Kullën e Beogradit.